Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: domnului Director General al Politiei Rutiere

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    domnului Director General al Politiei Rutiere

    Ma numesc Cristina Furtuna si va scriu pentru a va aduce la cunostinta un eveniment petrecut intre mine si un agent al politiei rutiere,***.
    Ieri noapte, adica in noaptea de 30 octombrie la orele 00:50, ma aflam in masina Opel Astra, cu numarul IF 06 PDZ. Am oprit in dreptul intersectiei Strada Halelor cu Strada Selari. Am ramas in masina deoarece o asteptam pe fiica-mea, care a si venit in 10 minute.

    In timpul acesta, agentul de politie din zona, de serviciu in noaptea de 29-30 octombrie 2015, a venit la mine m-a informat ca este o contraventie faptul ca am oprit acolo si ca voi fi amendata cu 210 lei si cu 2 puncte de penalizare. I-am explicat ca-mi astept copilul care era la un eveniment organizat de liceele “Sf Sava” si Goethe si ca voi pleca imediat. Dumnealui a considerat ca trebuie sa-mi dea acea amenda, lucru pe care nu-l voi dezvolta aici, nefiind acesta motivul pentru care am hotarat sa va scriu. Tonul cu care mi s-a adresat a fost total necorespunzator, eu asimilandu-l cu tonul cu care te adresezi unui infractor. Eu am comis o contraventie (cel mult) si nu o infractiune. Mai mult decat atat, in momentul in care se departa de masina mea, agentul de politie rutiera mi-a spus, citez: “Copiii se asteapta acasa, doamna”

    Va rog politicos sa imi spuneti care este motivul pentru care un agent al institutiei *** se adreseaza unui cetatean al acestei tari, platitor de impozite, care nu a comis nici o infractiune, pe acest ton total nepotrivit situatiei. De asemenea, referitor la comentariul “Copiii se asteapta acasa, doamna”, va rog sa-mi spuneti care este legea care ii confera agentului de politie rutiera competenta in baza careia isi permite sa faca sugetii referitoare la modul in care un parinte considera ca trebuie sa-si educe copilul.
    ***
    Insperanta ca va primi un raspuns de la dvs cat mai curand,


    Cu respect,
    Cristina Furtuna

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Doamna Cristina Furtuna , daca dvs nu sunteti de acord cu sanctiunea primita puteti sa o contestati la judecatorie in 15 zile de la primirea acesteia ,iar in ceea ce priveste comportamentul agentului de politie puteti sa faceti o sesizare in scris catre Brigada Politiei Rutiere iar un ofiter insarcinat cu asa ceva va efectua verificari pentru a stabili exact ce s-a intamplat!
    Trebuie sa stiti ca pentru a sustine o astfel de sesizare trebuie sa aveti si martori/probe pentru a certifica acest lucru, deoarece se poate subantelege ca plangerea este formulata ca "raspuns" la sanctiunea primita!Totusi vroiam sa va intreb doamna cum v-ati dat seama ca politstul s-a adresat dvs pe un ton pe care trebuia sa se adreseze unui infractor?Este foarte greu sa-ti dai seama a cui a fost vina daca este prezentata doar aceasta varianta care poate fi "imbunatatita" in favoarea dumneavoastra!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 31.10.2015 la 14:09.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Dirijare circulatie cu agenti ai Politiei Rutiere
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.02.2015, 07:37
  2. Lamurire, In atentia Dlui. Director General POP EMIL
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.11.2014, 19:16
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.03.2010, 20:17
  4. Care sunt atributiile Politiei Rutiere?
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.03.2010, 21:19
  5. Scrisoare deschisa catre conducerea politiei rutiere a judet
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.03.2010, 13:36

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •