Domnule Prefect

Va contactez cu scopul de a va aduce la cunostinta o situatie deosebit de grava dintr-o zona a Municipiului Bucuresti, municipiu pe care dumneavoastra il administrati, care dureaza de foarte mult timp si care in ultimele zile a provocat revolta multor cetateni, inclusiv a mea.

Este vorba de lipsa de respect si bataia de joc pe care conducerea Regiei Autonome de Transport Bucuresti si a celor care administreaza si gestioneaza linia de autobuze 202 ne-o ofera zilnic, in special in intervalele orare cand cetatenii care se deplaseaza spre si de la locul de munca catre domiciliile lor.
As vrea sa subliniez ca nu este vorba numai de calatori, ci si de personalul Regiei - numesc aici soferii autobuzelor, echipele de controlori dar si casierii de la punctele de vanzare RATB.

In fapt, in intervalele orare cele mai solicitante, autobuzele acestei linii pur si simplu dispar.
Fiind beneficiarul serviciilor de transport public pus la dispozitie de aceasta Regie, am urmarit ce se intampla comparativ cu prezenta celorlalte autobuze aflate pe alte linii de transport si pot afirma ca liniile care unesc centrul capitalei cu zonele periferice sunt suplimentate cu un numar NESIMTIT de mare de autobuze, in timp ce liniile care deservesc trasportul public intre cartierele marginase sunt lipsite aproape IN TOTALITATE de numarul necesar de mijloace de transport in comun. Adica, domnii de la RATB COMIT O DISCRIMINARE.

Consider ca efectele acestei decizii va afecteaza, iar intervalul de timp EXTREM si NEPERMIS DE MARE de cand dureaza aceasta stare de fapt imi aduc convingerea ca doar O INTERVENTIE „DE SUS” poate aduce o corectie oarecare.

In acest sens, VA SOLICIT INTERVENTIA pentru a aduce in LIMITE NORMALE atitudinea si performantele Regiei de Transport Bucuresti in raport cu situatia descrisa, dar si fata de cetateni, care sunt fie calatori, fie lucratori ai RATB.

Suplimentar, va aduc la cunostinta unele aspecte mai vechi sau mai recente, pentru a-mi motiva aceasa actiune:
* Linia 202 a rezultat ca urmare a deciziei de a imparti linia 201 in doua trasee (actuale 201 si 202). Aceasta decizie a fost una luata in defavoarea cetatenilor cu buna stiinta, motivatia fiind "rentabilizarea" RATB.
* In ultimul timp circulatia din zona Piata Sudului a fost deviata datorita lucrarilor la pasajul de acolo, o mare parte din traficul auto si TRANSPORTUL PUBLIC DE PERSOANE fiind absorbita de zona in care functioneaza linia RATB 202.
* Linia de transport public 202 este singura care face legatura intre zona est si zona sud a capitalei si tot singura care preia fluxul de calatori aflat in tranzit, prin jonctiunea liniilor 201-202.
* Zonele deservite de aceste linii sunt solicitate de persoane care activeaza cu preponderenta in constructii, activitati industriale, de prestari servicii sau comert. Din pacate zone mult mai putin prospere decat cartierele de lux, ceea ce imi explica sfidarea cu care sunt tratat si umilinta la care sunt supus in fiecare zi de conducerea RATB.
* Nepasarea si lipsa de respect manifesta a celor care conduc RATB fata de calatori au condus la urmatoarele situatii la care am fost martor:
- fuga personalului RATB cu atributii de control din mijloacele de transport ale liniei 202 din fata revoltei calatorilor;
- presiunea si jignirile pe care soferii autobuzelor sunt obligati sa le preia in locul celor care incalzesc fotoliile din birourile sediului RATB, Primariei, alte institutii care ar trebui sa se asigure ca si cetatenii de mana a doua din Bucuresti traiesc cat de cat civilizat;
- revolta spontana a celor care nu reusesc sa urce intr-un autobuz si care se manifesta prin lovirea geamurilor si usilor, gesturi de amenintare, huiduieli;
- umilirea in forma continuata si agresiva a calatorilor prin comportamentele descrise mai sus;
- mame care nu ajung la copii, fie ca trebuie sa-i ia de la scoala, de la semiinternat (after school) sau de la gradinita;
- mame cu copii in brate obligate sa stea zeci de minute in frig (peste o ora) pentru a putea urca intr-un autobuz;
- copii speriati de manifestarile calatorilor furiosi;
- navetisti (barbati si femei) care nu pot ajunge la ultimul mijloc de transport catre casele lor (linia 202 face legatura cu nodul de tranzit de la Gara Progresul). Marea majoritate sunt lucratori in constructii sau comert.

Domnule Prefect este umilitor, jignitor si degradant. Ieri, in intervalul 17:30 - 19:00 am vazut cum 4 copii cu varste intre 5 si 9 anisori tremurau de frig intr-o statie de autobuz intr-un Bucuresti condus de dumneavoastra. Am convingerea ca si-au imbunatatit in numai o ora considerabil educatia de cartier cu o lista lunga de injuraturi, lista care pleaca de la „fir-ati ai dracu de hoti" trece si nu se opreste de "mortii vostri de jigodii ordinare". In fata acestui val de revolta, nivelul de generalizare ar trebui sa va priveasca personal si sa va ingrijoreze. Nu aceasta este viata si civilizatia pe care dorim sa o oferim copiilor nostri si tind sa sper ca nici dumneavoastra nu aveti aceasta intentie, iar rezolvarea acestui tip de situatii este foarte simpla. Am convingerea ca cele descrise mai sus nu sunt singulare si ca sunteti informat in amanunt despre ele. In schimb nu reusesc sa gasesc o explicatie coerenta lipsei de actiune si implicarii institutiilor pe care le conduceti sau supravegheati, direct sau indirect. Am adaugat in lista destinatarilor acestui mesaj si alte institutii, atat spre informare, sesizare si pentru o invitatie la implcare in rezolvarea acestei probleme, principalul destinatar fiind institutia dumneavoastra. Ca bucurestean am nevoie de pile pentru a trai civilizat.

Sorin IONEL
„un cetatean de mana a doua, pentru ca asa vrea RATB-ul”