Domnule comandant,

Subsemnata, MARES IOANA, posesoare a *** va aduc la cunostinta urmatoarele:

A. Strada Constantin Miculescu din sect 5 al capitalei are montate indicatorare „acces interzis” la ambele capete.


B. Placutele „cu exceptia riveranilor si autoturismelor autorizate" au disparut si solicit remontarea acestora.


C. Relativ recent s-a montat indicatorul "obligatoriu la dreapta" la intersectia Str. Ing. Theodoru cu Sos Viilor, apoi tot "obligatoriu la dreapta" la intersectia strazilor Sos. Viilor cu BD. Regina Maria - ca sa-mi duc copiii de la adresa de domiciliu la Scoala nr. 130 (Str Doina - Nasaud) trebuie sa fac km in plus pe Regina Maria, apoi sa intorc in rond la G. Cosbuc si sa prind cateva semafoare!

De asemenea, trebuie sa fac acelasi ocol ca ca sa ma duc la Liberty Center. In plus, strada din spatele mall-ului pe unde se intra in parcarea subterana e cu "sens unic" (Str Barbatescu Vechi). Nu pot intra direct din Str. Nasaud cand imi iau copiii de la scoala!


Prezentarea situatiei:


Conducatorii auto care isi duc/iau copiii de la Gradinita nr. 269 situata pe aceasta strada intra pe acces interzis, blocheaza traficul astfel incat se isca scandaluri zilnice. In plus, mai sunt si soferii care vor sa evite Sos Viilor si intra din Str Fabrica de Chibrituri pe str Miculescu Constantin ca sa iasa mai usor in Reg. Elisabeta.

Atat eu cat si vecinii mei suntem nemultumiti de acesata situatie – plecam/venim acasa cu copiii, avem ghiozdane/bagaje etc si nu putem parca pe strada pe care locuim din cauza conducatorilor autovehiculelor care nu respecta semnul ACCES INTERZIS.

Ne-am saturat de injuriile si scanadalurile soferilor care, dupa ce ca intra pe acces interzis, ne mai blocheaza portile caselor (uneori nu putem scoate pubelele de gunoi din curti), ne blocheaza strada iar noi suntem nevoiti sa parcam la distante mari cu tot disconfortul aferent creat (bagaje carate pe distante mari, copiii expusi masinilor si care asista aproape zilnic la violentele verbale ale soferilor care intra pe acces interzis).

Solicit urmatoarele:


  1. Control rutier intre orele 7.30 - 9 si 15-18 la ambele capete ale strazii (in special la orele 7.30- 8.30 si 16-17) cateva zile consecutiv si aplicarea prevederilor legale in vigoare;
  2. Remontarea placutelor „cu exceptia riveranilor si autoturismelor autorizate” la ambele capete ale strazii;
  3. Sanctionarea conducatorilor autoturismelor care ocupa trotuarul pe care ar trebui sa circule insotitorii copiilor la gradinita;
  4. Revizuirea fluidizarii traficului in zona - ma refer la indicatoarele "obligatoriu la dreapta" si "sens unic" de la pct. C sau comunicarea ratiunii care a stat la baza introducerii acestor semne de circulatie deoarece nu se asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din cartierul in care locuiesc.
  5. Comunicarea scrisa la adresa de e-mail sau la domiciliu a masurilor intreprinse in termenul legal de solutionare a petitiilor.



Atasez copia actului meu de identitate si doua fotografii facute azi dimineata din care puteti observa cum se circula pe strada de domiciliu nerespectandu-se indicatorul "acces interzis".

Daca este necesar voi intocmi un tebel nominal in care vecinii mei vor semna aceasta sesizare.



Consilier Ioana MARES
Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20151008_081209.jpg 
Afișări:	225 
Mărime:	4,29 MB 
ID:	591Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20151008_081213.jpg 
Afișări:	218 
Mărime:	4,22 MB 
ID:	592