Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Procedura dura de oprire in trafic

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 42, Nivel: 1
    Progres nivel: 84%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 8
    Activitate globală: 43,0%

    Data înscrierii
    03.10.2015
    Vârstă
    46
    Postări
    3
    Puncte
    42
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Procedura dura de oprire in trafic

    Salutare. In timp ce circulam cu motocicleta de la Ploiesti spre Targoviste, dupa ce am iesit din sensul giratoriu,(zona industriala) am observat o masina albastra-Logan care circula pe sensul opus si care venea in mine. Initial am crezut ca am vedenii,am ridicat viziera de la casca sa fiu sigur nu am halucinatii, dar eu acceleram pe sensul meu de mers si masina circula pe sensul meu de mers-deci pe contrasens, impactul parea inevitabil. Am fost fortat sa ies de pe partea carosabila, am claxonat si am trecut milimetric pe langa masina care circula pe contrasens. Afara era lumina, nu era trafic, drumul era liber, nu-mi venea sa cred ca nu ma vedea. Am observat ca a intors masina in drum si a venit dupa mine, punanad in functiune semnalele acustice si luminoase.
    Am oprit, s-a dat jos un politist-Cornel- si mi-a cerut actele la control. Am refuzat sa-i dau actele, l-am anuntat ca voi suna la 112 pt ca circula pe contrasens,dar mi-a spus ca aceasta este procedura de oprire a motociclistilor, deoarece multi fug si nu opresc. Am ramas siderat, eu crezusem ca i-a venit rau la volan sau ca eram dat in urmarire generala, nu-mi venea sa cred ca are dreptul sa circule pe contrasens. Mi-a spus ca el nu avea de unde sa stie daca eu eram baut,sau am furat motoccleta,daca aveam sau nu permis,deci,trebuia sa ma opreasca. I-am spus ca putea sa faca un baraj in fata, dar mi-a spus ca puteam sa fug pe camp. M-am legitimat, a notat datele in carnet si a plecat.
    Ajuns acasa am facut o sesizare on-line la Politie,a venit un politist acasa si i-am dat o declaratie,apoi mi-a sosit o scrisoare de la Politia Prahova in care eram asigurat de toata consideratia si respectul,etc. M-a sunat cineva de la Politie care mi s-a plans ca nu poate sa-l identifice pe organul Cornel doar dupa prenume, dorea si alte date ale aceluia.
    Dupa un timp, circuland in satul meu, legal, iarasi, observ o masina de politie care imi face semn sa opresc. Imediat,incidentul se prepeta la indigo: masina intra pe contrasens, in mine, eu fiind tras pe dreapta, franeaza la 0,05 cm de roata fata si incepe sa ma impinga in sant. Strig la sofer sa ia dreapta de volan,se conformeaza, apoi imi cere actele. Ii spun ca este pe contrasens, ca era sa ma omoare(bine, nu ma omora, nu avea viteza mare, doar ma lasa putin paralizat), dar imi spune ca aceasta este manevra de oprire in trafic, si ca are rampa aprinsa. Ii dau actele, le noteaza, apoi pleaca, si-mi dau seama ca nici nu s-a prezentat.
    Asadar, intrebarea mea este urmatoarea: are voie politistul sa circule pe contrasens ca sa te opreasca fortat? Dar daca eu nu reusesc sa opresc si ma infig cu capul in radiatorul masinii de Politie?
    Daca este cazul pot da si detalii privind ziua,locul etc, precum si despre identitatea mea.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Vali, posibil sa fi fost oprit de catre un lucrator al politiei locale deoarece Politia Romana nu are astfel de proceduri in ceea ce priveste oprirea vehiculelor, si aici ma refer la faptul ca un politist (si cand spun politist ma refer la Politia Romana) are dreptul sa foloseasca armamentul din dotare daca exista indicii ca,conducatorul auto sau pasagerii au savarsit o infractiune sau urmeaza, sau daca prin modul de conducere se pune in pericol viata politistului sau a altor persoane, pe cand angajatii primarului nu au in doatare armament.De asemenea autospecialele de patrulare ale Poltiei Romane sunt de culoare alba si nu albastra, si prin simplul fapt ca vi s-a transmis de la politie ca acel "politist" nu poate fi identificat arata ca acesta nu face parte din cadrul Politiei Romane deoarece acestia sunt foarte usor de identificat mai ales de catre colegii lor care se ocupa cu cercetarea cazurilor de abuz savarsite de politisti.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 42, Nivel: 1
    Progres nivel: 84%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 8
    Activitate globală: 43,0%

    Data înscrierii
    03.10.2015
    Vârstă
    46
    Postări
    3
    Puncte
    42
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Nu stiu, Politie locala sau nationala sau internationala...avea sapca alba, uniforma albastra,masina cu girofar, sigur nu era pompier sau extraterestru...

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu stiu, Politie locala sau nationala sau internarionala
    Vedeti dvs chiar asta este problema, ca lumea nu poate face diferenta dintre aceste doua institutii desi intre Politia Romana si localii exista o foarte mare diferenta din punct de vedere profesional, pregatire, legislatie etc, insa din pacate din punct de vedere al diferentierii intre aceste doua institutii ,politia locala incalca legea deoarece copiaza aproape intru totul Politia Romana! Ca si exemplu de incalcare a legii prin incercarea de a se asemana cu Politia Romana, domnii primari au dotat pana anul trecut autospecialele institutiilor lor cu girofar ros-albastru desi legea prevede ca doar Politia si Pompierii au dreptul sa foloseasca acest tip de girofar!
    In ceea ce priveste uniforma politiei locale si in momentul de fata se incalca legea flagrant
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.png 
Afișări:	321 
Mărime:	561,8 KB 
ID:	575

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 42, Nivel: 1
    Progres nivel: 84%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 8
    Activitate globală: 43,0%

    Data înscrierii
    03.10.2015
    Vârstă
    46
    Postări
    3
    Puncte
    42
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Posibil sa fi fost de la Locala, de nervi am uitat sa-i memorez numarul de inmatriculare. In cel de-al doilea incident nu am uitat asta, l-am notat repede MAI 27790, era clar culoare alb, Politia nationala, de la Targoviste sau Gaesti, dar aplicand aceeasi procedura extrema de oprire.
    De fiecare data mi s-a spus ''Dosar penal'', si am avut impresia ca erau gata sa omoare omul numai ca sa faca un dosar penal.
    Intrebarea mea ramane: Are voie sa intre pe contrasens, sa te loveasca frontal pt a te opri? Eu cum il lamuresc ca nu,daca el imi tot spune ca aceasta este procedura, dosare penale,etc...

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Exista proceduri bine stabilite pentru oprirea vehiculelor in trafic (inclusiv a conducatorilor auto care nu opresc la semnal) pe care politistul este obligat conform statutului sa le cunoasca, iar actiunile sale trebuie sa se raporteze la acestea altfel va raspunde dupa caz, administrativ sau penal!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Proceduri de oprire a soferilor
    De politiarutiera2 în forumul LISTA NEAGRA A AUTOVEHICULELOR SI SOFERILOR DIN ROMANIA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.09.2015, 20:28
  2. Procedura inmatriculare autoturism
    De politiarutiera2 în forumul INMATRICULAREA SI RADIEREA AUTOVEHICULELOR
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 04.05.2015, 21:46
  3. Oprire interzisa cu aditionale
    De Ivy în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.07.2014, 21:27
  4. amenda oprire
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 08.02.2013, 18:03
  5. Procedura Radiere
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.09.2010, 11:38

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •