Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 14 din 14

Subiect: Retinere abuziva permis

  1. #11
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 863, Nivel: 16
    Progres nivel: 63%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 37
    Activitate globală: 90,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    07.08.2015
    Vârstă
    45
    Postări
    7
    Puncte
    863
    Nivel
    16
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Stimate domn, am inteles aceste lucruri, vreau doar sa-mi spuneti ce se intampla cu sanctiunea de suspendare a dreptului de a conduce deja executate pana la primirea procesului verbal in cazul in care am castig de cauza in instanta.Atat vreau sa stiu.Multumesc.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #12
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Este vorba de o lacuna legislativa fara doar si poate, deoarece acea perioada de suspedare executata se va sterge (ca si cum n-a existat) in caz ca veti castiga in instanta !

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #13
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 52, Nivel: 1
    Progres nivel: 4%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 48
    Activitate globală: 10,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    27.08.2015
    Vârstă
    53
    Postări
    1
    Puncte
    52
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Lightbulb

    Buna seara,

    Am ramas surprins gasind acest post al dlui MPopescu care ilustreaza aproape perfect ceea ce mi s-a intamplat si mie astazi! Exact aceeasi locatie, aceleasi imprejurari, acelasi echipaj (asta doar o banuiesc, dar o voi confirma zilele astea, ca trec zilnic pe acolo)... pana si faptul ca nici eu nu am semnat procesul verbal! (Mai in gluma, dar culmea e ca si eu am permisul tot din 1996)...

    Nu de asta insa am inceput si eu un mesaj, ci pentru ca as vrea ca cineva responsabil de la Politia Rutiera sa incerce sa inteleaga faptul ca sarcina unui echipaj al Politie rutiere aflat la o ora de varf intr-o piata cum este cea a Garii de Nord se ocupa aproape zilnic de ceea ce se numeste "panda" sau "joaca de-a pisica cu soarecele", stand ascuns dupa colt si identificand toti soferii care nu reusesc sa treaca de trecerea de pietoni dinspre gara spre fosta Policlinica CFR si amendindu-i, in loc sa incerce sa dirijeze circulatia pietonilor, care evident pot trece si in grupuri dar si unul dupa altul, la intervale neregulate de mai multe secunde, adeseori insuficiente ca sa nu fie nici unul pe trecere.

    Da, evident, pietonii au acest drept de a traversa!
    Da, evident, politistii au dreptul de a amenda!

    Totusi care sunt sansele reale ale soferilor sa scape de amenda, in fiecare zi, daca Politia sta la panda si pietonii trec, valuri dupa valuri? Eu am gresit, dl Popescu a gresit, eu nu am mai fost amendat pentru necedare de prioritate pietonilor, aparent nici dumnealui, am mai vazut zeci care au picat in aceeasi capcana!

    Parca atributa principala a Politiei Rutiere era mai demult: "asigură fluenţa circulaţiei pe drumurile publice la nivelul principalelor artere rutiere aflate în competenţa Primăriei Municipiului Bucureşti, prin activităţi de dirijare şi/sau deviere a traficului, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor de autovehicule exclusiv pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de lege în domeniul circulaţiei pe drumurile publice".

    Nu am vazut NICIODATA vreun politist sa dirijeze traficul la acea trecere de pietoni, desi este evident foarte necesar intre anumite ore, in special intre orele 16-18, probabil si dimineata.

    In consecinta solicit un punct de vedere documentat al Politiei Rutiere despre activitatea acestui echipaj care isi face veacul la ore de varf in Piata Garii de Nord, nedirijand nici un trafic si stand la panda, cu rezultate vizibil fabuloase pentru bugetul local.

    Deasemenea va rog sa precizati daca politistii care amendeaza primesc si ei un coeficient din valoarea amenzilor incasate. Asta ar explica poate activitatea si zelul.


    Deosebita consideratie celor care au realizat si mentinut acest forum!

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #14
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Parca atributa principala a Politiei Rutiere era mai demult: "asigură fluenţa circulaţiei pe drumurile publice la nivelul principalelor artere rutiere aflate în competenţa Primăriei Municipiului Bucureşti,
    Principalul scop al Politiei Rutiere este diminuarea numarului mare de accidente grave care au loc ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie!

    Aceasta atributie de dirijare si fluidizare a circulatiei rutiere a fost preluata in mare parte de catre Politia Locala care a primit atributii pe linie de circulatie rutiera conform Legii de organizare si functionare a Politiei Locale nr 155/2010

    Art. 7
    In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
    a) asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din raza teritoriala de competenta, avand dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducatorilor de autovehicul exclusiv pentru indeplinirea atributiilor conferite de prezenta lege in domeniul circulatiei pe drumurile publice;
    f) acorda sprijin unitatilor/structurilor teritoriale ale Politiei Romane in luarea masurilor pentru asigurarea fluentei si sigurantei traficului;
    In ceea ce priveste prezenta acelui echipaj in zona , sunt absolut convins ca acolo i s-a cerut sa se afle, probabil deoarece nu se respecta prioritatea de trecere a pietonilor si ca urmare au avut loc si accidente cu victima, oare dvs ati avea aceasi parere daca o persoana cunoscuta ar fi accidentata in zona de catre un conducator auto grabit?
    Sigur ca dvs o sa spuneti ca de ce nu sta politistul la vedere sa dirijeze traficul la acea trecere pentru pietoni, iar eu am sa va intreb si eu , oare de ce conducatorii auto nu respecta regulile de circulatie ca sa nu aiba loc atatea accidente rutiere cu victima?

    Deasemenea va rog sa precizati daca politistii care amendeaza primesc si ei un coeficient din valoarea amenzilor incasate. Asta ar explica poate activitatea si zelul.

    Nici vorba de asa ceva, nu se primeste nici un coeficient din valoarea amenzilor incasate am mai spus-o!

    Daca la trecerea respectiva exista un flux mare de pietoni atunci dvs ati putea face mai bine o sesizare catre primaria de cartier care este administratorul drumului public ca sa o semaforizeze iar atunci mare parte din problema va fi rezolvata, mai putin traversatul pe rosu al pietonilor grabiti!




    - - - Actualizat - - -

    mai putin traversatul pe rosu al pietonilor grabiti!
    Imi cer scuze, vroiam sa zic traversatul pe culoarea rosie al conducatorilor auto grabiti!

    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Retinere permis si talon
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24.03.2014, 11:21
  2. Amenda abuziva pt folosirea telefonului mobil
    De A_Z în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24.02.2014, 11:48
  3. retinere permis pt. consum alcool.
    De glungu în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.11.2013, 09:59
  4. retinere permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.10.2011, 15:17
  5. REtinere permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 18.03.2010, 18:03

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •