Buna ziua,
Incepand de acu cateva ore sunt fericitul individ lasat fara permis pentru vreo 30 de zile.Toate bune si frumoase pentru bugetul de stat, insa felul in care s-a pus problema de catre echipajul politiei rutiere m-a lasat cu un gust amar si o scadere brusca a respectului ce-l aveam pentru politie.
Pe scurt: intersectia de la Gara de nord, venind pe starda Garii de Nord ajung la intersectia cu cu Piata Garii de Nord, avand cedeaza trecerea, opresc frumos si acord prioritate celor care veneau si rulau spre straduta ce duce spre OMV.Cand traficul mi-a permis am plecat de pe loc si imediat dupa ce se trece de straduta din dreapta e o mare trecere de pietoni, sensul de mers acolo avand 4 benzi,eu fiind banda 1.In stanga mea inca 3 benzi, cum e si normal la acea ora plina, deci vizibilitate in stanga zero.Ajuns cu masina pe trecere un pieton ce se afla pe trotuarul dintre cele doua sensuri de mers,band 4, s-a angajat in traversare.Urmarea: echipajul aflat dupa colt m-a tras imediat pe dreapta spunandu-mi ca am incalcat regulile de circulatie si legea si trebuie sa fiu sanctionat.Am incercat sa explic faptul ca nu am avut vizibilitate, viteza mea era de 20km la ora fiind plecat de pe loc din urma cu 10 metri, degeaba am explicat ca daca as fi franat brusc oricum eram deja pe trecerea de pietoni si riscul era ca cel din spatele meu sa intre in mine(din punctul meu de vedere sa analizezi astfel o situatie de trafic face parte din conducerea preventiva).
Ce am primit de la agentul cu pricina? pe langa aplicarea legii cum zicea el, fraze de genu:
-ce rea e lumea in ziua de azi;
-da de ce sunteti agitat, mi-e mi se pare ca incepeti sa va agitati;
-e si perioada de concediu si sa va luati acum un prieten sa conduca;
-cum nu aveti nici un prieten?
-pai de ce va e foame? ca e abia 9 dimineata;
-etc.
Domnilor politisti, daca aveti nevoie de bani in buget si trebuie sa va indepliniti anumite norme de ce nu faceti acest lucru intr-un mod profesionist??
De ce se organizeaza astfel de vanatori, pentru ca ce se intampla dimineata in intersectia cu pricina nu era decat o vanatoare?
De ce acesti politisti tineri nu respecta cum uniforma ce o poarta il obliga, participantii la trafic?
Pe langa faptul ca din punctul meu de vedere retinerea permisului s-a facut abuziv,pur si simplu agentul respectiv a facut misto de mine si eu nu puteam sa zic nimic pentru ca probabil eram acuzat si de ultraj.
Acum probabil o sa mi se spuna ca nu am decat sa depun contestatie, doar ca e imposibil in momentul de fata pentru ca in fata unui comportament total neproesionist am refuzat semnarea procesului verbal, s-a oprit un alt sofer s-a fie martor la refuzul meu, insa omul a ascultat si cum tocmai a trecut pe la trecerea respectiva a zis ca am dreptate si nu a fost de fata cand eu am refuzat semnarea procesului cum presupun ca prevede legea, neavand proces verbal nu am cum sa depun contestatie si nici am cum sa platesc jumatate din amenda in 48 de ore.
Ca si idee, nu pretind a fi vre-un sfant in trafic, am permis din 1996 si pana azi aveam doua amenezi pentru depasire viteza legala; nici o suspendare; si vreo 500.000 Km parcursi.

Si da, de azi respectul meu pentru astfel de politisti este zero.