As avea o intrebare foarte simplu.Circuland cu masina cu mumere de Ungaria am fost oprit si mi sa cerut carte verde.Nu am avut dar am fost amenintat ca data viitoare o sa imi fie luat numerele jos de pe masina si amendat cu 1000 de lei.Cu o asigurare valabila in UE ca si cetatean UE chiar sunt nevoit sa solicit carte verde si sa am asupra mea fiindca am inteles cand sa facut asigurarea ca mu este necesar in UE ca si cetatean UE si cautand pe net am gasit asta:
"Va rog sami clarificati daca Acordul Multilateral pentru Romania, aprobat de Consiliul Comunităţilor Europene Directiva nr. 72/166/CEE si Decizia 2007/482/CE este valabila de fapt in Romania?
Scopul acestor acorduri a fost acela de a facilita circulaţia vehiculelor între statele semnatare, prin eliminarea controlului documentelor privind asigurarea de răspundere civilă „Carte Verde”. Acest fapt rezultă în mod expres şi din textul art. 1 din Decizia 2007/482/CE, care act a fost semnat si de Romania "
Si din asta reiese ca nu este necesar.Va rog sa imi clarificati situatia fiindca nu as vrea sa raman fara numere dar nici nu as vrea sa fiu tinta unui abuz a unui ofiter "comunist".Va multumesc anticipat,
O zi buna,
Bertoti Lorant