Buna ziua,
Azi , 22.06.2015,ora 14,30-14,40. ma deplasam la volanul autovehicului BZ 14 CRY, de la Ploiesti spre Buzau, iar in dreptul "Popasului Merei" am fost oprit de echipajul politiei rutiere Buzau ,care se deplasa , in miscare pe sensul opus si mi s-a adus la cunostinta de agentul de politie( nu s-a prezentat, iar numele de pe procesul verbal nu poate fi citit) ca am circulat cu 79 km/ora.
Mentionez ca eram in afara localitatii, iar in acea zona la momentul cand s-au petrecut faptele nu exista nici un indicator de restrictie de viteza.
Politistul sustinea ca in urma( pe sensul meu de mers) exista un indicator de restrictie de viteza SI CA SUNT IN LOCALITATE , la insistentele mele ne-am deplasat acolo unde spunea dansul ca ar fi un asemenea indicator, dar era doar o teava goala, fara nimic altceva.( am poze cu telefonul) . In ciuda acestor evidete mi s-a intocmit proces verbal pentru depasirea limitei de viteza. Admitand , prin absurd , ca acolo ar fi un indicator de limitare a vitezei,(dar nu era!!!!!) , pana la locul in care am fost surprins de echipaj, trecusem de o intersectie importanta, deci valabilitatea indicatorului invizibil era nula , in orice caz!!!!
Considerand ca este un abuz evident si o masura lipsita de temei legal( o sa actionez in instanta) ***.(Numele incepe cu B...???)
Cu stima ,
Tudor D