Bună ziua!
Mă numesc Arcadiu-Vlad Lixăndroiu, cetăţean român cu domiciliul în Spania. Lucrez în Marea Britanie şi posed carnet de conducere britanic (vechimea pe cel românesc fiind din feb. 2001, fără nici o amendă pe teritoriul României până în prezent). Momentan sunt în vacanță în România.
În data de 09.06.2015 undeva între orele 18:00-20:00 am fost oprit pe raza comunei Gilău, jud. Cluj de un agent de la Rutieră. Am oprit regulamentar. Fără a se prezenta şi fără a mi se spune motivul pentru care am fost oprit, mi s-a cerut un act de identitate. Am prezentat paşaportul CRDS. I-a făcut o poză după care mi l-a înapoiat, spunându-mi-se că este pentru procesul verbal.
Apoi, s-a îndreptat spre maşina din faţa mea, eu fiind a doua maşină oprită (am fost opriţi concomitent 2 participanţi la trafic). N-am plecat, aşteptând ca dl. agent să revină să cer nişte explicaţii, însă mi s-au făcut niște semne de către acesta cum că trebuie să părăsesc locul, ceea ce am şi făcut.
Am luat amendă pentru depăşirea vitezei legale? De ce nu mi s-a comunicat motivul pentru care am fost oprit.
Mulțumesc mult!

Cu stimă,
Arcadiu Lixăndroiu.