Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Permis suspendat

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 32, Nivel: 1
    Progres nivel: 64%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 41,0%

    Data înscrierii
    10.06.2015
    Vârstă
    38
    Postări
    3
    Puncte
    32
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Permis suspendat

    Buna ziua
    Am avut in 2011 un proces in urma caruia eu am crezut ca am castigat. Sentinta a fost admite in parte. De fapt mi s-a anulat amenda si trebuia sa predau permisu. Nu am stiut si in decembrie 2014 am primit o hartie acasa ca 2 luni nu am voie sa conduc.
    Acum pe 2 iunie 2015 am avut recurs la al doilea proces inceput in 2013. Stiu ca trebuie sa predau permisu acum in termen de 15 zile de la pronuntarra sentintei.
    In urma procesului verbal permisu mi-a fost suspendat pe 3 luni si as vrea sa stiu daca pot da examen dupa o luna si amenda se mai poate plati doar jumatate?
    Mentionez ca nu am mai avut permisu suspendat si nici nu am dat niciodata examen pt redobandire.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

    Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se reduce la 30 de zile conform art. 221 al.1 din R.A.O.U.G. 195/2002 republicat, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:


    • a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulaţie (până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie);
    • a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;
    • nu a mai beneficiat de o astfel de măsura în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare;
    • în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule
    • Nu puteti achita jumatate din minimul sanctiunii, si trebuie sa va calculati perioada intre cele doua suspendari , pentru ca dupa cum am mentionat masura complementara de suspendare a dreptului de a conduce autovehicule nu trebuie sa fie in perioada de 2 ani de la prima.

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Permis suspendat de 2 ori
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 15.12.2022, 21:27
  2. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 10.06.2015, 10:05
  3. Permis suspendat
    De Flory în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.11.2013, 23:38
  4. permis suspendat
    De catasbv în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 12.06.2010, 02:23
  5. permis suspendat
    De tiboacadaniel în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 22.03.2010, 11:59

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •