Este legal ca un politist intr-o masina fara radar instalat sa intocmeasca PV de contraventie in numele altui coleg care e in masina cu radar la vreo 5 km distanta si da prin statie viteza ?

Concret, radar in localitatea Saliste judetul Sibiu si oprire in trafic la vreo 5 km mai incolo pe DN 1 in zona de serpentine catre Sibiu. Am masurat distanta, sunt 4,8 km.

In tot timpul asta puteam sa ma schimb cu colegul meu din masina si incasa el amenda.

Subliniez cel care a scris PV nu avea radar pe masina !!! A completat PV cu numele colegului. Stiu asta pt am cerut legitimatia de serviciu si am retinut numele, era altul decit cel trecut in PV. Am vrut sa consemneze asta la mentiuni dar a refuzat.

Am contestat la judecatoria Saliste si am pierdut datorita "muncii in echipa". Am facut recurs la Tribunalul Sibiu si am pierdut iarasi. Tot datorita "muncii in echipa".

Dar uzul altei identitati nu e ceva penal ? De ce nici un judecator nu a observat asta !

Trag un semnal de alarma la toti cei opriti pe aceeasi schema. Solicitati legitimatia si comparati cu ce scrie in PV ! Daca se trece chiar pe el insusi faceti poze cu politistul si cu masina care NU are radar. Acum daca ambele au radar ... verificati in PV nr de inmatriculare al masinii de Politie de fata si cereti sa fie trecut in PV ! Documentele care vor veni la instanta cu probe vor fi documentele celeilalte masini.

Smecherii de "munca in echipa"