Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Reinnoire permis

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data ĂŽnscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Reinnoire permis

    Mă numesc Pachia Ion. Sunt născut în 16 februarie 1947 (pensionar), domiciliez în Timişoara (***) şi sunt posesor – din decembrie 1981 – al Permisului de conducere (auto – categoria B), nr. T00032391M.
    După Revoluţia Anticomunistă Română din Decembrie 1989, mai precis, din 3 aprilie 1997, mi s-a schimbat permisul, înmânându-mi-se unul nou, modern, „tip card“, valabil până în 3 aprilie 2002.
    N-am mai apucat să reînnoiesc Permisul de conducere (nici până azi), deoarece, în anul 2002, am avut un cumplit infarct miocardic, căruia-i supravieţuiesc datorită unui implant de stent în cord.
    Întrucât doresc să mă retrag la ţară din Timişoara – ca „tânăr pensionar la limită de vârst㓠(după 46 de ani de muncă) – şi am absolută nevoie de autoturism spre a mă deplasa săptămânal 17 km din sat şi până în oraşul de unde îmi pot procura alimentele etc., vă rog să-mi spuneţi :
    (1) dacă pot conduce autoturismul meu cu permisul (ce mi-a expirat în 2002) de sub numărul de mai sus, evident, până la reînnoirea permisului;
    (2) dacă pentru prelungirea valabilităţii Permisului meu de conducere auto, categoria B, trebuie să mă adresez cu un dosar cu acte Poliţiei Rutiere Timişoara, desigur, în cazul meu „special“, ce acte / documente (certificat medical, chitanţa de 68 de lei „contravaloarea permisului“ etc.) sunt necesare „la dosar“ în acest sens…
    Cu mulţumiri anticipate, pentru tot…!
    Ion Pachia

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data ĂŽnscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1. Daca termenul de valabilitate a permisului de conducere v-a expirat, veti putea conduce avand in vedere faptul ca dreptul de a conduce autoturisme este valabil, dar daca o sa fiti depistat in trafic de catre politie, conform art 24 alin 5 din OUG 195/2002 vi se va retine permisul de conducere (insa nu in vederea suspendarii ci ca si masura pentru ca dvs sa obtineti altul cu termen valabil) si veti primi dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile, iar sanctiune principala pecuniara incadrandu-se de la 6-8 pct amenda (un pct amenda= 97,5 ron)!
    2.Pentru schimbarea permisului de conducere trebuie sa va adresati Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor Timis
    DOCUMENTE NECESARE SCHIMBARII PERMISULUI DE CONDUCERE
    (conform OMAI 123 din 5 august 2013)


    I. Cu o noua valabilitate administrativa
    1. Atat cererea de emitere a noului permis, cat si preluarea fotografiei sunt realizate in ghiseu in prezenta solicitantului.
    2. Actul de identitate al titularului din care rezulta ca acesta are domiciliul sau resedinta în România, în original si copie
    3. Dovada platii taxelor si tarifelor aferente eliberarii permisului de conducere (68 RON la CEC BANK)
    4. Documentul emis de o unitate medicala autorizata din care rezulta ca titularul este apt din punct de vedere medical sa conduca autovehicule din categoria pentru care solicita eliberarea permisului de conducere in original si in copie.
    5. Permisul de conducere, atunci când acesta se afla în posesia titularului
    6.Dosar plic

    1 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 01.06.2015 la 10:17.

Informații subiect

Utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Reinnoire Permis Auto
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.03.2011, 13:35

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •