Buna ziua!


Sunt din Iasi si certificatul de inmatriculare mi-a fost retinut acum doi ani pentru ITP expirat. Nu am dorit sa mai investesc in masina, asa ca a stat in fata blocului pana acum. Doresc sa scap de ea prin programul Rabla, insa pentru asta am nevoie de certificat.


Am fost la Serviciul de Inmatriculari si domnul de-acolo mi-a spus ca pot sa ma duc la un centru de dezmembrari fara certificatul de inmatriculare (desi peste tot scrie ca este necesar), doar cu cartea de identitate a vehiculului. Apoi, pe baza certificatului de distrugere obtinut, sa ma duc la Politia Rutiera, sa recuperez certificatul de inmatriculare, apoi sa revin la Serviciul de Inmatriculari pentru radiere.


Pe urma am mers la reprezentanta Dacia din zona. Acolo mi s-a spus ca nu ma pot inscrie la ei in programul Rabla decat daca le aduc certificatul de inmatriculare original plus o copie legalizata. I-am prezentat metoda de mai sus si a spus ca nu e posibil, degeaba mai vin cu certificatul daca masina a fost predata deja la dezmembrare. Mi-a sugerat sa ma duc la Politia Rutiera si sa le explic situatia. La reprezentanta ar accepta si doua copii legalizate, se pare ca nu trebuie neaparat originalul.


Azi nu am mai apucat sa trec pe la Politia Rutiera, o voi face luni. Insa, din cate am inteles, certificatul se restituie doar daca problema a fost remediata (exclus) sau masina a fost scoasa din circulatie (posibil, dar nu mai pot obtine tichet Rabla).


Asadar, ce variante am la dispozitie? Se poate face o cerere speciala de eliberare a certificatului de inmatriculare in vederea dezmembrarii/radierii? Poate sa fie returnat cat sa fac niste copii legalizate, sa las buletinul acolo, ceva de genul asta?


Va multumesc anticipat!