Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Trotineta electrica viteza max 45 km!

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 34, Nivel: 1
    Progres nivel: 68%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 16
    Activitate globală: 52,0%

    Data înscrierii
    14.05.2015
    Vârstă
    36
    Postări
    4
    Puncte
    34
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Trotineta electrica viteza max 45 km!

    Buna ziua! As dori sa primesc o lamurire in privinta circulatiei pe drumurile publice cu o trotineta electrica care are viteza max de 45km/h. Eu am permis de conducere categoria B. E suficient pt a putea circula cu ea ? Alte acte imi mai trebuiesc ? Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    art 6 din OUG 195/2002 pct. 21. moped - vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw;

    Avand in vedere caracteristicile de mai sus , acest vehicul (trotineta electrica) poate fi incadrat la categoria mopedelor astfel cu permis cat B poti s-o conduci!In ceea ce priveste actele necesare sunt echivalente cu cele necesare mopedului!



    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 34, Nivel: 1
    Progres nivel: 68%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 16
    Activitate globală: 52,0%

    Data înscrierii
    14.05.2015
    Vârstă
    36
    Postări
    4
    Puncte
    34
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de cipri83 Vezi post
    art 6 din OUG 195/2002 pct. 21. moped - vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw;

    Avand in vedere caracteristicile de mai sus , acest vehicul (trotineta electrica) poate fi incadrat la categoria mopedelor astfel cu permis cat B poti s-o conduci!In ceea ce priveste actele necesare sunt echivalente cu cele necesare mopedului!



    Multumesc frumos pt raspuns ! Prin acte la ce va referiti ? itp ? asigurare ? trebuie inregistrata la primarie ? inmatriculata ? e mica nici nu as avea unde sa pun placutele cu numere...e trotineta ..nu e scuter electric...

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 34, Nivel: 1
    Progres nivel: 68%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 16
    Activitate globală: 52,0%

    Data înscrierii
    14.05.2015
    Vârstă
    36
    Postări
    4
    Puncte
    34
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Mentionez ca trotineta respectiva e limitata la 25km/h asa mi s-a zis de catre firma respectiva! Si mi-au zis ca in cazul asta nu trebuiesc acte pt a circula pe drum public! Asa este...?

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Daca viteza maxima este de 25 km/h atunci intra la categoria celor mentionate anterior care nu depasesc 45 km/h!Inclin sa cred ca firma respectiva nu este o autoritate in Romania ca sa poata sa stabileasca daca sunt nevoie de documente sau nu, si interesul ei era sa-si vanda produsul!Dvs ce spuneti daca cineva v-ar accident copilul cu viteza de 25 km/h sau v-ar avaria masina parcata si ar pleca de la fata locului fara sa ca sa stiti la cine sa "multumiti"!
    Sfatul meu este sa mergeti la RAR deoarece este autoritatea competenta sa stabileasca daca este nevoie sau nu sa se inregistreze , avand in vedere ca ,caracteristicile ei se regasesc in descrierea mopedului!
    Sa nu uitam cate probleme au fost generate de catre conducatorii de scutere/ATV-uri pana cand legea a fost modificata pentru a se face referire special la aceste vehicule!

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 34, Nivel: 1
    Progres nivel: 68%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 16
    Activitate globală: 52,0%

    Data înscrierii
    14.05.2015
    Vârstă
    36
    Postări
    4
    Puncte
    34
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de cipri83 Vezi post
    Daca viteza maxima este de 25 km/h atunci intra la categoria celor mentionate anterior care nu depasesc 45 km/h!Inclin sa cred ca firma respectiva nu este o autoritate in Romania ca sa poata sa stabileasca daca sunt nevoie de documente sau nu, si interesul ei era sa-si vanda produsul!Dvs ce spuneti daca cineva v-ar accident copilul cu viteza de 25 km/h sau v-ar avaria masina parcata si ar pleca de la fata locului fara sa ca sa stiti la cine sa "multumiti"!
    Sfatul meu este sa mergeti la RAR deoarece este autoritatea competenta sa stabileasca daca este nevoie sau nu sa se inregistreze , avand in vedere ca ,caracteristicile ei se regasesc in descrierea mopedului!
    Sa nu uitam cate probleme au fost generate de catre conducatorii de scutere/ATV-uri pana cand legea a fost modificata pentru a se face referire special la aceste vehicule!

    Am inteles! Va multumesc frumos pt raspunsuri! O zi buna !

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Limitator de viteza
    De politiarutiera2 în forumul LISTA NEAGRA A AUTOVEHICULELOR SI SOFERILOR DIN ROMANIA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 27.03.2015, 10:48
  2. Amenda viteza
    De politiarutiera2 în forumul AMENZI SI PUNCTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.11.2014, 20:20
  3. viteza? radar?
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.08.2013, 17:46
  4. Viteza omoara!
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.02.2013, 11:01
  5. Viteza ucide
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11.02.2013, 00:23

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •