Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Autoutilitara 6.5 t persoana fizica

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Autoutilitara 6.5 t persoana fizica

    Buna ziua stimati domni,
    Numele meu este Adrian Roman si am nevoie de ajutorul dvs.pentru a clarifica urmatoarea situatie:
    In urma cu 2 zile am achizitionat pe numele meu o utilitara marca Renault Mascott de 6.5 t.
    Masina se afla in acest moment in orasul Bacau si trebuie sa o aduc in Bucuresti.Detin permis de conducere categoria C+E din anul 1991.Mentionez ca nu practic meseria de conducator auto.
    Masina este achizitionata pe numele meu,nu o utilizez in activitati comerciale.Masina va fi trasnformata in stupina.
    Avand in vedere cele de mai sus,va rog sa-mi spuneti daca pe langa carnet categ.C,rovineta,talon -ITP,asigurare,mai sunt necesare si alte documente pentru a conduce aceasta utilitara pe traseul mentionat si in general,precum certificate de atestare profesionala(mentionez ca nu profesez mesaria de conducator auto),licenta(mi s-a spus ca trebuie sa am director de firma si coordonator,ori eu am luat masina pe numele meu si pentru mine,nu pentru a efectua transport comercial) sau tahograf. .
    Va adresez aceasta intrebare deoarece am vorbit la telefon cu mai multe persoane de la ARR,Scoli de formare profesionala si Brigada Politiei Rutiere iar raspunsurile au fost diferite,dupa 2 zile de discutii inca nu stiu daca sunt obligatorii sau nu documentele mentionate mai sus.
    Va rog din suflet sa ma ajutati sa clarific aceste aspect.Nu vreau sa incalc legea,vreau sa o respect cu ajutorul dvs.,nu vreau sa primesc amenzi necuvenite si sa-mi pierd luni din viata prin tribunal, audiente si reclamatii, vreau doar sa beneficiez de bunul achizitionat fara teama ca ma poate opri cineva si sa-mi solicite documente care nu sunt necesare activitatii pe care o desfasor iar pentru ca nu le am sa fiu considerat un contravenient.
    Va multumesc anticipat pentru support si promptitudine.
    Cu deosebit respect
    Adrian Roman

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Buna ziua ,la problema semnalata de Dumneavoastra nu este vorba daca profesati s-au nu aceasta meserie,legea este clara,din punctul punctul de vedere al politiei avand permis cat C puteti conduce un vehicul de 6500Kg care se incadreaza la cat C1,puteti depune o cerere in format electronic catre relatii_publice@arr.ro si vi se va raspunde in maxim 30 zile iar cu raspunsul oferit (scris nu verbal) puteti circula s-au nu cu acel autovehicul,politia rutiera nu va poate sanctiona pentru nereguli care tin de licenta de transport s-au atestate ,pentru aceste infractiuni veti fi sanctionat in trafic de catre ISCTR, aceste articole care au mai fost postate de curand pe acest forum sper sa va fie de ajutor
    Incepand din 24 februarie, Inspectoratul de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier (ISCTR), care a preluat atributiile de control de la ARR, RAR si CNADNR, va aplica noile sanctiuni prevazute in HG 69/2012(aprobata de Guvern la 1 februarie) transportatorilor de marfuri si de persoane care incalca reglementarile interne si europene.Hotararea de Guvern nr. 69/1.02.2012, privind stabilirea incalcarilor prevederilor Regulamentului (CE) nr. 1.071/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 21 octombrie 2009 de stabilire a unor norme comune privind conditiile ce trebuie indeplinite pentru exercitarea ocupatiei de operator de transport rutier si de abrogare a Directivei 96/26/CE a Consiliului, ale Regulamentului (CE) nr. 1.072/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 21 octombrie 2009 privind normele comune pentru accesul la piata transportului rutier international de marfuri, ale Regulamentului (CE) nr. 1.073/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 21 octombrie 2009 privind normele comune pentru accesul la piata internationala a serviciilor de transport cu autocarul si autobuzul si de modificare a Regulamentului (CE) nr. 561/2006 si ale Ordonantei Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere, precum si a sanctiunilor si masurilor aplicabile.Incalcarile sunt clasificate in 3 categorii:* foarte grave, sanctionate cu amenda de la 14.000 lei la 18.000 lei;* grave, sanctionate cu amenda de la 8.000 lei la 12.000 lei;* minore, sanctionate cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei.Incalcari foarte graveDintre cele 41 de fapte cuprinse in Art. 3, ce reprezinta incalcari foarte grave ale normelor comunitare sau interne prevazute mai sus, mentionam:

    • efectuarea transportului rutier sau a activitatilor conexe transportului rutier fara a detine licenta de transport, licenta comunitara, certificat de transport in cont propriu, licenta pentru activitati conexe transportului rutier, licenta de traseu, autorizatie de transport international si/sau documentul de transport specific tipului de transport efectuat ori transportul rutier contra cost de persoane prin servicii regulate efectuat in alte zile si la alte ore decat cele inscrise in graficul de circulatie, dupa caz;
    • efectuarea transportului rutier cu un vehicul pentru care operatorul de transport rutier nu detine copia conforma a licentei de transport, copia conforma a licentei comunitare sau copia conforma a certificatului de transport in cont propriu, dupa caz; efectuarea transportului rutier cu un vehicul pentru care operatorul de transport rutier/intreprinderea de transport rutier in cont propriu nu detine copia conforma a licentei de transport, copia conforma a licentei comunitare sau copia conforma a certificatului de transport in cont propriu, dupa caz;
    • utilizarea de catre intreprinderea de transport rutier in cont propriu/operatorul de transport rutier la efectuarea transportului rutier international de marfuri a unui conducator auto care nu este titular al atestatului de conducator auto in conditiile prevazute la art. 5 din Regulamentul (CE) nr. 1.072/2009 sau al carui atestat are perioada de valabilitate expirata;
    • sustragerea de la control/obstructionarea efectuarii controlului in trafic rutier;
    • neoprirea vehiculului in trafic la semnalul regulamentar al inspectorilor;
    • efectuarea transportului rutier cu vehicule rutiere care prezinta defectiuni tehnice periculoase privind sistemul de franare, sistemul de directie, punti, roti, anvelope si suspensie, sasiu, cabina si elemente atasate sasiului, tahograful si/sau limitatorul de viteza, stabilite potrivit legislatiei in vigoare .
    • Pentru o mai buna convingere puteti suna la Autoritatea Rutiera Romana
    • 021/312.15.19
      relatii_publice@arr.ro
      arutiera@arr.ro
      Petiţie online
      Cu Respect.

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    17.12.2018
    Vârstă
    46
    Postări
    1
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Va salut domnule Cătălin .
    De aceasta situație , ce părere aveți ?
    Este expusă in filmulețul de mai jos.

    https://www.constantadeazi.ro/panica...-de-transport/

    Autoutilitara este înmatriculata in alt stat mai cu seama Bulgaria și șoferului i se cere licența de transport . In cazul in care in ansamblu are peste 5,5 tone este corecta situația dar pana in 5,5 tone ?

    Sau mai cu seama la transport autovehicule avariate indiferent de tonaj acest tip de mașini sunt exceptate de la licențe și timpi de conducere comform
    (Ordonanta de urgenta nr. 109 din 14/07/2005
    Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 655 din 22/07/2005
    Intrare in vigoare: 22/07/2005
    litera h. )

    Multumesc
    Cu stima Silviu

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 2 vizitatori)

Subiecte similare

  1. pot sa tractez cu o autoutilitara Toyota Hilux (N1) ?
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30.01.2013, 13:59
  2. lamurire inmatriculare autoutilitara stupina
    De politiarutiera2 în forumul INMATRICULAREA SI RADIEREA AUTOVEHICULELOR
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29.01.2013, 00:42
  3. Persoana cu handicap
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24.08.2010, 11:59
  4. radiere de pe fundatie - inmatriculare pe persoana fizica
    De ovidiucotet în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11.04.2010, 22:51
  5. O persoana cu o deficienta poate lua permisul?
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 09.04.2010, 20:31

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •