Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: O întrebare.

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    O întrebare.

    Am si EU la Tara un motocultor (motosapa) de 7,5 cp la care i-am atasat o
    mini remorca pe care am facuto EU. Motocultorul îl foloseste cumnatul meu
    care nu detine permits de conducere. Ca sa ajunga la anumite parcele este
    nevoit sa iasa cu ea in drumul comunal. De fiecare data can îl vede agentul
    din sat se ia de el si îi spine ca nu are ce cauta cu motosapa pe drum ca îi
    da amenda. M-am uitat si în legislative si nu am gasit mimic referitor la
    utilajele acestea mici. Am zis ca o sa echipez motocultorul cu iluminat si
    stopuri pe spate la remorca dar poate sa spuna domnil agent ca nu sunt
    omologate. VA rog datimi si mie un sfat sau poate trebuie sa o inregistrez
    la primarie sau trebuie sa aibe si el permis ca m-am saturat sa îmi spuna ca
    sa luat iar domnul agent de el. Datimi un sfat ca sa fie în regula ca sa nu
    se Mai ia de el.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Pt ca sa te incadrezi cu acest vehicul la subcategoria AM trebuie sa aiba puterea de la 15 kw (20 cp) ...si spun AM deoarece aici este specificat vehicule cu 2-3 roti dar care sa nu depseasca 49 cm cubi!Deoarece acesta circula cu acest vehicul pe drumul comunal ar fi bine sa il inregistreze la primarie ca si utilaj agricol!Ce viteza prinde acest motocultor?Si inca un sfat: ar fi bine sa circule cu el mai mult pe drumurile de tara!

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Buna ziua.Sper ca acest articol sa va ajute nu doar vorbe.

    CAPITOLUL II: Vehiculele
    SECTIUNEA 1: Conditiile privind circulatia vehiculelor si controlul acestora

    Articolul 7
    Orice vehicul care circula pe drumurile publice trebuie sa corespunda normelor tehnice privind siguranta circulatiei rutiere, protectia mediului si utilizarea conform destinatiei.

    Articolul 8
    Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.

    Articolul 9
    (1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.
    (2) Categoriile de vehicule care pot fi admise in circulatie fara a fi omologate se stabilesc prin ordin al ministrului transporturilor, constructiilor si turismului, cu avizul Ministerului Administratiei si Internelor - Inspectoratul General al Politiei Romane, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
    (3) Documentul care atesta omologarea este cartea de identitate a vehiculului, eliberata in conditiile legii.
    (4) Pentru a fi mentinute in circulatie, vehiculele inmatriculate sau inregistrate, cu exceptia masinilor autopropulsate cu o viteza maxima constructiva care nu depaseste 25 km/h, a autovehiculelor cu senile, a tramvaielor si a vehiculelor cu tractiune animala, se supun inspectiei tehnice periodice, conform legislatiei in vigoare.
    (5) Inspectia tehnica periodica se efectueaza in statii autorizate, conform legislatiei in vigoare.
    (6) Pentru autovehiculele tractoarele agricole sau forestiere apartinand institutiilor din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, inspectia tehnica periodica se poate efectua si in statii proprii, autorizate potrivit legii.

    Articolul 10
    (1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie.
    (2) Constatarea defectiunilor tehnice ale vehiculelor se face de catre politia rutiera, iar verificarea starii tehnice a vehiculelor aflate in trafic pe drumurile publice se face de catre politia rutiera, impreuna cu institutiile abilitate de lege.


    Vorbim doar de circulatia pe drumurile publice (LEGAL)

    1 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 33, Nivel: 1
    Progres nivel: 66%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 17
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    08.03.2016
    Locație
    ilfov
    Postări
    1
    Puncte
    33
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    salutare ce sa inteleg din asta ca si eu am o motosapa de 6.5 CP care din constructia ei nu prinde mai mult de 10 km pe ora, daca ii atasez o remorcuta am voie sa circul cu ea pe drum, da sau nu???

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 60, Nivel: 1
    Progres nivel: 20%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 40
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    14.03.2016
    Locație
    maracineni
    Vârstă
    50
    Postări
    3
    Puncte
    60
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Si eu sunt interesat de aceasta problema.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 32, Nivel: 1
    Progres nivel: 64%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 66,0%

    Data înscrierii
    21.08.2017
    Locație
    Timisoara
    Postări
    1
    Puncte
    32
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Motosape Motocultivatoare Romania

    Intradevar aceasta presupune o problema in Romania , problema spun ca nu avem nimic concret legat de aceasta raspundere legata de circulatia pe drumurile publice a unu utilaj agricol care are o cilindreie mult mai mare de 50 Cmc dar care nu depaseste 10km/h . Totusi din punctul de vedere al autoritatilor este un vehicul, acest vehicul chiar daca nu are echipament de conducere pe timp de noapte sau alte inzestrari mecanice pentru a putea fi pus in circulatie , acesta poate provoca daune , accidente sau alte situatii de criza. Intrebarea este aici , CINE ESTE DE VINA . Daca aruncam o privire pe la vecini nostri din alte tari , sau tarile cum sint Italia, Spania , Germania , acestia folosesc motoutilatele agricole in felu urmator .... Acestea sint purtate cu vehicole omologate in locu , zona unde este necesar a efectua lucrari ale pamantului cu uneletele care doteaza aceasta motoutilata . Chiar daca are o remorca , conditia este mereu aceasi , este transportata cu ajutorul altui vehicul la punctul de lucru . Motosapa Motocultivatorul , sint utilaje cu care inlesnim lucrarile pamantului , cu ajutorul lor inlesnim caratul local pe teren a altor materiale , sau unelte . Aceste motoutilate nu pot circula pe drumurile publice ca restul vehiculelor , nu corespund tehnic , nu se poate face inspectie tehnica acestora , nu benificiaza de un stas prin care poate fi facuta omologare specifica ca sa se supuna restului de reguli . Puteti folosi aceste utilaje local pe teren si asigurati deplasarea cu o camioneta sau alte masini care pot purta aceste utilaje . Aceasta discutie este un segment din discutiile mele purtate cu un cadru din IPJTimis . Multumim domnului pentru mica lamurire .

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •