Buna ziua,
Numele meu este ARDELEAN CLAUDIU, sunt posesor de permis auto categoria B din 1995.
Saptamana trecuta am cumparat o rulota marca Marca ABBEY cu greutatea maxima admisa de 1000kg. Autoturismul tragator este un VW SHARAN cu greutatea maxima admisa de 2430 kg.
Deci ansamblul format din auto tragator si remorca este 3430 Kg.
Intrebarea este urmatoarea, pot conduce intreg ansamblul cu permis categoria B?
De ce va intreb? Am citit legea si nu m-am lamurit pe deplin.
Legea spune:
b) CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat!

Cu stima

Ardelean Claudiu