Buna seara. Recent mi-am schimbat buletinul pe Bucuresti si trebuie sa-mi inmatriculez si masina pe Bucuresti ( termenul legal este de 30 de zile de la data schimbarii domiciliului )

Domiciliul anterior era in orasul Nehoiu, judetul Buzau.
Imi puteti spune va rog:


1. unde si cu ce acte trebuie sa ma prezint la Nehoiu? La impozite si taxe? Va intreb pentru ca directia de impozite si taxe este in Nehoiu insa fiscul, trezoreria...etc sunt in alt oras/resedinta de judet ( Buzau ).
2. am nevoie de timbre fiscale sau de chitante/taxe platite la CEC/posta inainte de a ma duce la acolo? Fiind o distanta destul de mare intre Bucuresti si Nehoiu ( ~150km), incerc sa evit sa fac doua drumuri acolo si de aceea as avea nevoie de niste pasi exacti pe care trebuie sa-i urmez.
3. Este nevoie sa ma duc si la Buzau la serviciu de inmatriculari/fisc pentru radiere sau alt motiv?
4. Cu ce acte trebuie sa ma duc la serviciu de inmatriculari din Bucuresti? Stiu ca trebuie sa achit taxa de inmatriculare si taxa de certificat. Alte taxe/timbre/poze am nevoie pentru dosarul de inmatriculare?
5. De asemenea cred ca o sa am nevoie de o noua carte a masinii pentru ca nu mai este loc de trecerea inca unui proprietar pe ea. Pentru acest lucru am nevoie de sa achit vreo taxa/sa completez vreun formular inainte de a merge la inmatriculari ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns !