Vă rog să luați măsuri mai des pentru dezobișnuirea șoferilor de a ține telefonul în mână atunci când conduc autovehicului și poartă o conversație telefonică.
Pe lângă măsuri pecuniare, ar fi posibil să distribuiți mesaje sau clipuri cu consecințe (ale vorbitului la telefon fără handsfree în timpul condusului) în pauzele publicitare ale emisiunilor TV, la fel cum procedează și cei de la Ministerul Sănătății - ” ... consumați minim 2 l de apă”
Un mesaj scurt, de genul ”Folosirea telefonului mobil în timpul condusului autovehiculului POATE UCIDE”
Nu cred că trebuie măsuri mai aspre, trebuie doar aplicate MAI DES cele existente.
Poate exagerez, dar cred că jumătate din cei de la volan țin telefonul la ureche. Nu prea semnalizează, se mișcă greoi, ... nu sunt concentrați pe condus ci pe dorința de a le mai crește o mână cu care să țină telefonul. SUNT CEI MAI PREDISPUȘI LA ACCIDENTE. ... ȘI MAI POT ACCIDENTA ȘI OAMENI NEVINOVAȚI.
Nu trag mari speranțe că în viitorul apropiat se va ... eradica acest obicei dăunător. Trebuie să spun că am văzut (doar o dată - ce-i drept) și un polițist conducând mașină de poliție într-o simplă patrulare și ținând telefonul mobil la ureche - nu stația. Nu am niciun interes să denaturez adevărul.
Am multre exemple despre convorbirile la telefon fără handsfree atunci când conduci. Eram în drum spre casă când mașina din fața mea a oprit din senin în mijlocul drumului. Nu dădea niciun semn că va face ... ceva. Șoferul se chinuia să ajungă la butonul de semnalizare, să schimbe viteza și să învârtă volanul spre dreapta spre un loc de parcare. Toate acestea doar cu o mână, cu cealaltă ținea telefonul la ureche.
Important este să nu ne enervăm. ... chiar dacă, în aceste condiții, este mai greu. NERVOZITATEA la volan este încă un factor producător de evenimante nedorite.
Vă rog!!!
Cu deosebit respect, Enescu George, Cluj-Napoca.