Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:


dragomir maria simona <>
In data de 21.04.2010, sotul meu a avut un accident de circulatie soldat cu ranirea usoara a doua persoane, una din autoturismul pe care-l conducea si cea de-a doua soferul autoturismului implicat in coliziune.
Am sa-mi permit sa va citez mai jos relatarea trimisa catre un post de televiziune:
Īn dup?amiaza zilei de Miercuri, 21 Aprilie, īn jurul orelor 16:25, am plecat de la serviciu īmpreun? cu colegii mei Eleni Boboc, Ion Anghel ?i Adrian Sīrbu, urmānd s?-i las pe ace?tia pe unde aveau nevoie fiecare, īn drumul meu spre cas?. Drept urmare ne-am urcat toti īn ma?ina mea ) un Mini Cooper negru-alb ?i am plecat.

La un anumit moment dat, deplasāndu-ne cu ma?ina pe blvd. Timi?oara (din direc?ia str. Valea Cascadelor spre directia str. Gen. Vasile Milea), īn jutul orelor 16:50 am ajuns la intersec?ia cu str. Mihaela Marcu Ruxandra (care se afla vis-a-vis de intrarea/ie?irea magazinului Real, din incinta Mol-ului Afi Palas), unde semaforul, pe direce?ia mea de mers (īnainte sau la dreapta) era verde (eu eram pe banda a 2-a), iar pentru cei care doreau s? vireze la stānga, s? intre la Mol, era ro?u, fapt pentru care autovehiculele de pe acea banda (a 3-a) erau oprie. Avānd verde am p?truns īn intersec?ie, unde mi-a ap?rut brusc īn fa??, din parte stāng?, un autoturism Daewoo Matiz, de culoare argintie. Īn frac?iunea de secund? imediat urm?toare, instinctiv am frānat violent ?i am virat spre dreapta (dovad? urmele de frānare r?mase pe carosabil), cu inten?ia de a evita impactul cu Matizul.

Din nefericire conduc?toarea auto a Matiz-ului (pentru c? la volan se afla o doamn?), nu a avut nici o reac?ie (nu a frānat, nu a īncercat s? vireze spre stānga pentru a īncerca evitarea impactul).

Īn consecin?? impactul s-a produs, schimbānd direc?ia de deplasare a celor doua ma?ini implicate astfel: Mini Cooper-ul a īnaintat pe un unghi de aprox. 45°, traversānd inersec?ia, trecānd pe trotuarul de vis-s-vis al str. Mihaela Marcu Ruxandra ?i oprindu-se pe spa?iul verde al unui bloc, iar Matiz-ul a īnaintat spre stānga, oprindu-se pe trotuarul din dreapta al blvd-ului Timi?oara. Am ie?it to?i din ma?ini.

La fa?a lucului a oprit imediat un VW Transporter al Poli?iei (al carui nr. de īnmatriculare nu l-am re?inut), īn care se aflau doi agen?i. Ace?tia au apelat imediat Servicuil Urgen?e la tel. 112, au vorbit pu?in cu doamna ?i cu unul din colegii mei (Ion Anghel) care se apropiase mai repede de ei, s-au uitat la noi ?i au vazut ce ne deplasam singuri, deci eram cāt de cāt bine.

Colegul meu Adrian Sīrbu apropiindu-se de conduc?toarea Matiz-ului, a īntrbat-o pe aceasta “ce faci femeie, nu vezi semaforul, treci pe ro?u, vrei s? ne omori? “, iar doamna a r?spuns ?ipānd “aveam verde, am trecut pe verde!!!”. Atunci a intervenit unul dintre poli?i?ti “haide-?i doamn?, c? a?a se īntāmpla mereu accidentele aici, cei care ies de la Real īi vad pe ceila?i (cei de pe bd. Timi?oara – banda a 3-a) c? stau la semafor, cred c? e ro?u pentru to?i ?i plec? f?r? s? se mai uite la semafor s? se asigure c? au verde”.

Drept urmare doamna cu Matiz-ul a īnceput o plimbare agitat? care p?rea inerminabil?, de-a lungul trotuarului, dus-īntors, cu mobilul la ureche. Īn scurtele pauze dintre apelurile efectuate de domnia sa am reu?it s? o īntreb, de cāteva ori, dac? a p??it ceva, dac? este bine? Mi-a r?spuns c? o doare putin um?rul, ducānd instinctiv māna la um?rul stāng.



Īn cele din urm? echipajul de poli?ie a plecat. La fa?a lucului a ajuns apoi un agent de la Serviciul Circula?ie, care a stat la fa?a locului pana la sosirea echipei Exper?i Criminali?ti, care au efectuat cercet?rile ?i masur?torile la locul accidentului.

Īntre timp īns? au ajuns la locul accidentului doua ambulan?e Smurd, care au transportat apoi pe conduc?toarea auto Matiz ?i pe colegul meu Adrian Sīrbu (acesta din urma acuza o durere a antebra?ului drept), la Spitalul Universitar.

Īn timp ce discutam cu unul dintre membrii echipajului Smurd, a venit ?i oprit lāng? noi un autoturism marca BMW X5, cu nr. de īnmatriculare IF-04-BUK, conduc?torul acestuia spunāndu-i colegului Ion Anghel, c? īn momentul producerii accidentului el se afla pe banda a 3-a pe sensul nostru de mers, c? a v?zut foarte clar c? eu am trecut pe verde ?i c? dac? este nevoie poate veni s? declare la poli?ie, īn scris cele v?zute, ?i c? īn acest sens s? not?m nr. de inmatriculare, c? s?-l g?seasc? poli?ia dac? va fi nevoie.

Apoi īn jurul orelor 18:00 au sosit Exper?ii Criminali?ti (m?sur?tori, poze, etilotest), mi-au crut actele ?i au plecat la Spitalul Universitari pentru continuarea cercet?rilor, nu īnainte īns? s?-mi spuna s? m? prezint la Serviciul Accidente ?i Cercet?ri Penale din str. Logof?t Udri?te īn aceia?i sear?, īn jurul orelor 20:00.

M-am dus direct acolo ?i am a?teptat. Au venit ?i ei. Am intrat īn birou, īmpreuna cu colegul Ion Anghel, colega Eleni Boboc r?mānānd afar?, pe banc?.

Am relatat īnc? odat? cele īntāmplate, men?ionānd de data aceasta ?i aspectul cu ?oferul binevoitor. Mi-au cerut datele lui, am dat doar nr. de īnmatriculare, pentru c? atāt aveam. Au verificat ?i a?a am aflat c? auto respectiv apar?ine S.C. Relad Pharma. Atunci domnii poli?i?ti mi-au spus c? ?sta (?oferul BMW-ului, dac? vroia s? ma ajute cu adev?rat, mi-ar fi spus numele ?i nr. de telefon. Mi-au dat o declara?ie tip ?i m-au trimis afar?, pe hol, s? scriu ce am de declarat.

Mi-am scris declara?ia, am facut ?i men?iunea cu BMW-ul ?i bineīn?eles schi?a accidentului. Cīnd am predat-o, s-au suparat (domnii exper?i) c? am facut ?i schi?a, c? ei nu mi-au spus s? o fac!!! Mi-au spus c? nu trebuia s?-l mai trec pe ?sta cu BMW-ul, c? nu-l g?sim ?i se complic? lucrurile. Mi-au spus apoi s? a?tept afar?.

Īntre timp a ap?rut ?i conduc?toarea Matiz-ului, care a īnceput s?-?i scrie declara?ia.

Īn timp ce a?teptam afar? pentru a fi rechemat īn birou, a ?i venit colegul Adrian Sīrbu de la spital, īmpreun? cu un alt coleg, Bogdan Alexandru B?la?a. Ace?tia mi-au spus c? la spital a venit (probabil) so?ul doamnei sau o rud? sau prieten ?i cānd acesta s-a īntālnit cu poli?i?tii s-a inbra?i?at ?i pupat (pe obraz) cu unul dintre poli?i?tii care efectuau cercet?rile pentru accidental īn cauz?. Ghici cum m-am sim?it atunci?

Dup? cāteva miute am fost chemat īn birou, mi-au dat s? citesc ?i s? semnez un proces verbal preliminar de constatre, cam incomplet dup? p?rerea mea. Am citit ?i am semnat, f?r? s? mi se par? nimic suspect pe moment (eram īnc? īn stare de ?oc, prfund marcat de cele īntāmplate, m? bucuram c? nu au fost pietoni pe trotuar īn timpul accidentului ?i c? nu a murit nimeni). Mi-au dat dovada pentru repara?ia autoturismului meu ?i dovada pentru re?inerea permisului de conducere (pe timpul desf??ur?rii cercet?rilor) ?i mi-au spus c? acum pot pleca, dar s? revin Duminic? 25 Aprilie, īmpreun? cu colegul accidentat Adrian Sīrbu.



Nu īn?eleg de ce nu au luat declara?ii ?i de la ceilal?i martori, Eleni Boboc ?i Ion Anghel, care au fost tot timpul cu mine? Pe ei nu i-a īntrbat nimeni nimic nici pān? īn ziua de ast?zi. De ce oare?

A doua zi sotia mea, Simona Maria Dragomir a sunat la sediul firmei Relad Pharma, s-a prezentat, a explicat de ce a sunat ?i a cerut s? vorbeasc? cu conduc?torul vehicolului BMW X5, cu nr. de inmatriculare B-04-BUK. Apelul i-a fost direc?ionat c?tre ?eful parcului auto, unde a explicat din nou motivul pentru care a sunat. ?eful parcului auto al S.C Relad Pharma nu a dorit dea curs solicit?rii so?iei mele, īns? i-a cerut acesteia un nr. de telefon mobil pentru a putea fi sunat? de ?oferul respectiv, dac? acesta dorea s? se implice. Dup? cāteva minute so?ia mea a fost contactat? telefonic de c?tre coduc?torul BMW-ului, care ?i-a reconfirmat disponibilitatea pentru a veni la poli?ie ?i declara īn scris cele īntāmplate.

Drept urmare Duminic? 25.Aprilie 2010, la ora 11:00 ne-am prezentat īmpreun? cu colegul Adrian Sīrbu ?i cu martorul surpriz? (conduc?torul BMW-ului), la Serviciu Accidente ?i Cercet?ri Penale. A fost chiar o mare surpriz?. I-am surprins atāt de tare (pe domnii Exper?i Criminali?ti) īncāt nu mai ?tiau cum s? reac?ioneze ?i probabil din lips? de tact au īncercat s? intimideze martorul „cum v-au gasit?”, „asta e politica firmei?”, „cāt v-au dat?”, etc.

Dup? ce martorii au predat declara?iile, am fost chemat īn birou unde mi s-a īnmānat o adres? (copie confrm? cu originalul) pentru asiguratorul meu Casco, pe care o ata?ez ?i mi s-a spus c? voi fi chemat ulterior de c?tre procuror, deoarece dosarul a fost īnaintat procurorului iar declara?iile martorilor vor urma acela?i curs, c? ei prezint? doar faptele („cum?” – trunchichiat – cred c? este evident).

Din adresa c?tre asigurator am aflat c? Matiz-ul apartine S.C. Gal Interna?ional SRL, c? a fost condus de doamna Daniela Cristina Gale? ?i c? “din primele cercet?ri efectuate la fa?a locului a rezultat c? dl. Dragomir Adrian a īnc?lct prevederile art. 52/1 din regulamentul pentru aplicarea OUG 195/2002 republicat?” – adic? am trecut pe ro?u. Nu-mi venea s? cred.

Cam asta este, cel pu?in pān? acum.


?i cīnd vad sau aud lozinca aia cu “Poli?ia īn slujba cet??eanului” nici nu ?tiu ce s? fac, s? rād, s? plāng?