Buna ziua ! Sant Cristian Babeanu, Bucuresti, sector 6, zona Compozitorilor. De-a lungul anilor v-am mai scris atunci cand am avut nemultumiri legate de traficul din sector si neregulile care , in opinia mea ar fi trebuit sa le corectati. Uneori mi-ati dat dreptate si ati actionat, alteori nu, dar intotdeauna mi-ati explicat CIVILIZAT si ARGUMENTAT; o sa vedeti mai jos de ce am subliniat aceste cuvinte. Am afirmat in repetate randuri si mail-urile mele catre dvs pot confirma acest lucru, ca opinia mea de cetatean este ca Politia Romana este singura institutie care merita respectul meu-asta cred de cativa ani buni si nicio alta institutie publica, locala sau centrala nu se poate inca compara cu dvs. Atit in conversatiile elctronice cu institutia Dvs cit si cu agentii din strada m-am simtit respectat ca om si asta nu e putin lucru. Nu doresc sa caracterizez restul institutiilor, fie ele Primarie, Justitie, Ministere sau Presedentie pentru ca asi fi silit sa folosesc un limbaj inadecvat. Va solicit din nou ajutorul sau sfatul intr-o problema care de cateva zile ne revolta si ne nedreptateste pe noi, cei care ne parcam masinile in zona Compozitorilor-Munplast-Ivan Anghelache - Kaufland. Deci a venit domnul patron de la Kaufland si i-a „convins” pe Manescu si Oprescu sa-si deschida market-ul in zona de care vorbesc. Cele doua primarii, de sector si generala, s-au facut imediat „pres” si in trei luni de zile, domnul Kaufland a avut si asfaltare, si marcaje si semafoare si toate facilitatile posibile de la cele doua primarii. Numai ca in dorinta lor „sincera si dezinteresata” de a-l servi pe domnul Kaufland, edilii au desfiintat aproximativ 100 de locuri de parcare din zona, in dispretul total a locuitorilor care actualmente chiar nu mai au unde sa-si parcheze autoturismele. De cinci zile, pe strada serg. Ivan Anghelache de langa Munplast au aparut semnele rutiere care interzic parcarea pe aceasta straduta, desi acest lucru era permis de 2-3 ani, in urma unor solicitari facute catre dvs de mine si de altii ca mine care ne parcam acolo masinile. Pe banda 1 a Compozitorilor nu mai ai voi sa-ti lasi masina, iar parcarile amenajate pe trotuarul aceleiasi strazi (Compozitorilor) au fost desfiintate si montate garduri metalice. Adica am fost alungati ca sa nu tulburam afacerile domnilor de la Kaufland. Care Kaufland mai are, pe o suprafata de 1 km patrat si multi alti „colegi” precum Billa, Mega Image, Profi, Carrefour ( e drept ca un Carrefour mai mititel) si in curand se va deschide acceasi zona deja plina de marketuri, si un Auchen, ca nu erau destule; in schimb, edilii nu construiesc nici o gradinita de copii, de care este atata nevoie, pentru ca o amarata de gradinita nu aduce nici profit si nici comisioane, aduce doar educatie pentru copii, dar asta este prea putin si ne-rentabil pentru Oprescu si Manescu. Pana acum cateva zile, pe Ivan Anghelache se putea parca la liber pe sensul spre Compozitorilor, iar noaptea, si pe celalalt sens. De cinci zile insa, la cererea patronilor de la Kaufland, ati interzis parcarea pe aceasta straduta. Ceea ce , cumulat cu zonele de interdictie de pe Compozitorilor, ne-a transformat viata de soferi intr-un adevarat cosmar. Am spus aceste lucruri si agentului din strada, care fotografia si nota constiincios masinile parcate pe Ivan Anghelache si ne alunga de acolo sub amenintarea amenzii si a ridicarii lor, ca pe vremea poterasului ( un ipochimen penal care a fost primar inaitea lui Manescu). La intrebarile si plangerile mele, dl agent Preda Mirel, mi-a explicat, pe un ton arogant, iritat si dispretuitor, urmatoarele: 1.Ca asa e ordinul, ca la solicitarea Kaufland, pentru a se face loc tirurilor de marfa ale domnilor de la Kaufland; va puteti insa convinge si singuri ca si inainte treceau tiruri de marfa si chiar daca erau masini parcate pe ambele laturi ale strazii, tirurile puteau trece-e drept ca incet si cu atentie, dat TRECEAU; deci un privat, daca are bani destui, poate determina autoritatile sa actioneze in detrimentul cetatenilor, cel putin asa am inteles eu; 2. Dl. Agent Preda mi-a dat de inteles, destul de direct, ca nu sant capabil sa inteleg niste lucruri, cu alte cuvinte nu ma duce capul sa inteleg masurile luate de domnia sa; intre noi fie vorba, eu sant un „prost” cu 25 de ani de scoala ( sant chirurg oncolog); 3. Acelasi domn Preda mi-a sugerat ca in timpul zilei sa parchez in parcarea Kaufland-ului pentru ca ei nu vor sti daca sant un client sau nu; adica sa parchez fraudulos in curtea unei societati particulare ; asta ma invata un om al legii... 4. Tot dl Preda m-a „consolat” ca si dumnealui are probleme cu parcarea cand se intoarce seara acasa; daca ar fi sa urmez „sfaturile” acestui politist, ar inseamna ca daca imi vine la consult un pacient care imi spune ca il doare stomacul, eu sa-i spun ca si pe mine ma doare uneori si nu deranjez pe nimeni pentru o astfel de problema minora. 5. Dl. Agent mi-a mai explicat ca dumnealui are trei facultati la baza, deci imi este implicit „superior”, desi eu nu tineam sa facem un concurs tip „cine e mai destept si mai scolit”, ci doar semnalam o problema care ma afecta ca posesor auto. In concluzie, cred ca daca aveti un pic de buna-vointa si veti dori sa impacati si doleantele soferilor si poruncile catre primari ale domnilor de la Kaufland, cred ca ar trebui sa reveniti la ceea ce era in urma cu cateva luni; adica pe strada Ivan Anghelache sa permiteti parcarea la liber pe sensul catre Compozitorilor, iar intre orele 19-7 si in week-end, sa permiteti parcarea si pe celalalt sens. Eu cred ca drepturile locuitorilor din zona nu ar trebui prejudiciate, oricati bani ar fi dat Kaufland Oprescului sau Manescului. Nu mai vorbesc de faptul ca re-amenajarea acestei stradute a avut ca efect cresterea latimii ei; iar daca inainte puteau trece chiar si tiruri, cu atit mai mult vor putea trece odata ce strada s-a largit; o alta modalitate ar fi sa faceti sens unic pe aceasta straduta pentru ca tirurile vin doar dintr-o parte a strazii. Iarasi nu mai vreau sa vorbesc de faptul ca in lumea civilizata in care nu mai reusim sa ajungem, in nici un oras nu intra Tiruri, camioane sau tractoare; vizitati un oras precum Clujul si nu veti vedea astfel de masini grele ziua in amiaza mare; toate, inclusiv masinile de gunoi, circula doar noaptea intre orele 2-4; daca la Cluj se poate , ar trebui sa se poata si la Bucuresti. Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest lung mail si sper intr-o rezolvare rapida care sa tina cont si de interesele locuitorilor din zona, nu doar de ale lui Kaufland. Cu respect, Cristian Babeanu, Bucuresi, sector 6 NB. Iata de ce am scris la inceputul scrisorii mele cuvintele „CIVILIZAT si ARGUMENTAT” cu majuscule; pentru ca dl agent Preda, prin comportamentul domniei sale, a vrut sa contrazica opinia mea favorabila despre Politia Romana. Apropos, de ce nu dispuneti ca masinile de gunoi sa –si faca treaba noaptea, pentru a nu mai perturba circulatia la ore de varf cum fac acum ?