Sunt domicliat in Iasi, Str *** Astazi, 1.11.2014 coboram dealul buciumului (DN24) unde am fost surprins de un radar mobil. In primul rand limitarea de 60km/h incepand de la satul Poieni pana la intrarea in orasul Iasi (peste 8km) mi se pare exagerata. Mai mult pe toata aceasta distanta exista numai linie continua. Si mai mult in partea de coborare (peste 3-4km) limitarea este de 40km/h. Efectiv nici nu poti merge normal cu masina. Prin padure, dupa parera mea pot exista si portiuni fara linie continua deoarece sunt zone cu vizibilitate corespunzatoare. Daca imi aduc bine aminte, inainte de finalizarea drumului DN24 existau aceste zone fara linie continua.
Dupa ce a fost terminat DN24 in aceasta zona au existat limitari si mai dure, cum ar fi 60km/h chiar la inceputul pantei (acum este 80km/h). Inainte de satul Paun limitarea este la 40km/h iar in localitate este 50km/h.


Astazi, datorita unui program extrem de incarcat am depasit pe linie continua. Am facut aceasta deplasare intr-o zona cu vizibilitate maxima unde, inainte de finalizarea lucrarilor la drum exista linie intrerupta. Privind viteza, eram in afara localitatii si efectiv nu am vazut indicatorul de 60km/h. Am primit suspendare a permisului pe 3 luni. Zilnic imi duc cei doi copii la scoala si ii aduc. Nu am avut niciodata in cei 22 de ani de cand conduc un asemenea incident. Consider ca suspendarea de astazi a permisului este nedreapta.

Apelez la d-voastra cu rugamintea de a analiza cele mentionate de mine.

- - - Actualizat - - -

Numele agentului este TODERASCU BOGDAN cu masina IS54VMW.
Vreau sa va mai informez asupra modului cum am fost oprit din trafic de catre dl. AP Toderascu in apropierea esplanadei motelului Bucium. In acea curba dl. Agent principal mi-a intrat in fata automobilului, pentru a ma opri, intr-un mod destul de riscant deoarece abia am reusit sa evit coliziunea. De asemenea daca eu am fost sanctionat pentru depasire pe linie continua va informez ca si dl. agent Tedorascu a facut acelasi lucru, adica m-a depasit pe linie continua intr-o curba si abia am evitat coliziunea. Cred ca politia trebuie in primul rand sa desfasoare o actiune de preventie si nicidecum sa ne puna viata in pericol. Dupa ce domnia sa s-a prezentat mi-a adus la cunostinta faptul ca am avut 106km/h iar acum am vazut ca pe dovada este scris 112km/h!


In asteptarea raspunsului d-voastra va urez toate cele bune.

Cu deosebita stima,
Dumitru Nedelcu