Salutare!

In frumoasa dupa-amiaza de ieri (duminica, 07.09.2014, orele 15.30), ma deplasam pe Str. Alexandru Constantinescu, sensul spre Manastirea Casin, circuland pe banda a doua de mers, paralel cu un echipaj de politie (Dacia Logan MCV - MAI 34458) care se deplasa pe banda intai. Observand culoarea verde a semaforului, am accelerat, la fel procedand si echipajul de politie care in cativa metri m-a depasit (pe banda intai, eu fiind in accelerare, delasandu-ma cu o viteza de aproximativ 55-60 km/h). Intre timp, culoarea semaforului s-a schimbat in galben, eu am incetinit pana m-am oprit, insa imediat ce s-a pus rosu, echipajul de politie a intrat in intersectie, trecand fara semnale acustice/luminoase intersectia.
M-am gandit ca la intersectia urmatoare ii pot prinde la semafor, insa n-am avut noroc decat la a doua intersectie, unde pe Bd. Maresal Constantin Prezan, la semaforul dinaintea Pietei Charles de Gaulle am oprit paralel cu echipajul si le-am spus ca la semaforul de la Casin au trecut pe rosu. Foarte deranjati de afirmatia mea, au spus ca sunt in timpul programului, nu in timpul liber si ca pot trece si pe rosu. In plus, am observat si ca cei doi membrii ai echipajului nu purtau nici centurile de siguranta.
In concluzie, politistii aflati in timpul programului pot face ce vor, pot incalca regulile de circulatie facute pentru restul soferilor.
In plus, atitudinea superioara fata de restul participantilor la trafic, nu ne confera "Siguranta si Incredere"...