Sotia este incepatoare, are carnet de conducere de 5 luni. Am lasat-o sa conduca astazi prin oras si am intrat pe o strada ingusta, care avea masini parcate si pe stanga si pe dreapta. La inceputul strazii era indicatorul "Circulatie in ambele sensuri".
Dupa 15 metri, ne-am intalnit cu un autoturism fata in fata. Soferul a facut semn sa dam inapoi, cu toate ca avea o strada pe partea lui, la aproximativ 5 metri inapoi. Sotia a tras masina cat a putut spre dreapta, dar nu incapeau masinile una pe langa alta. I-am aratat nseimtitului semnul de incepator de pe parbriz, iar singura lui reactie a fost sa traga masina pe contrasens, exact in fata noastra. Sotia a inceput sa planga si s-a speriat, nici nu gasea schimbatorul de viteze. Nu a contat faptul ca este incepatoare si ca este femeie si nici faptul ca eram intr-o situatie de egalitate, datorata altor participanti la trafic, care parcheaza aiurea. Intre timp, in spatele lui au mai ajuns 3 masini, asa ca am inceput totusi manevra cu spatele si intr-un final, am eliberat noi drumul.
Soferul nesimtit a trecut victorios pe langa noi, deh, a facut o aroganta cu o femeie incepatoare la volan.
Ce trebuia sa fac? Sa cobor si sa il iau de gat, sa sun la 112, sa il filmez si sa duc fllmul la politia rutiera?
Astept parerea dumneavoastra.
Multumesc!