Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 14 din 14

Subiect: Cine are dreptul de a opri masini in trafic?

  1. #11
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 27, Nivel: 1
    Progres nivel: 54%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 23
    Activitate globală: 65,0%

    Data înscrierii
    11.08.2015
    Vârstă
    40
    Postări
    3
    Puncte
    27
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de cipri83 Vezi post
    Domnule newbie, lucratorii din cadrul sectiilor de politie din compartimentul de ordine publica (siguranta publica si patrulare) au toti dreptul de a va opri si a efectua anumite activitati specificice muncii de politie dupa cum a precizat si sbrncatalin, insa sanctionarea pentru abateri la regimul circulatiei rutiere au dreptul doar cei care au si calitatea de POLITIST RUTIER care este dobandita ca urmare a unei testari si numiti prin dispozitia sefului Politiei Romane.
    Astfel in baza:"dispozitiei Inspectorului General al Politiei Romane nr. 450/29.11. 2006, ofiterii si agentii de politie din structurile de ordine publica ale Politiei Romane pot desfasura activitati pe linie de circulatie, acestia sunt obligati sa poarte uniforma cu inscrisuri si insemne dinstinctive."
    Dar ca sa va lamuresc, vreau sa va precizez ca de regula toti politistii din cadrul sectiilor de politie care actioneaza in strada la ordine publica au aceasta calitate de politist rutier, pentru ca pana la urma asta inseamna siguranta publica si patrulare, santionarea faptelor de incalcare a normelor de convietuire sociala (Legea 61/1991), abateri ale codului rutier(OUG 195/2002), cu privire la protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite (Legea 12/1990), privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor (Legea 333/2003), iar exemplele pot continua, si asta deoarece politistul de ordine publica care se afla in strada fiind imaginea Politiei Romane (impreuna cu cei de la rutiera) aflandu-se in legatura directa cu cetateanul in slujba caruia se afla, are competenta de a constata si sanctiona fapte pentru o varietate larga de legi!

    OG 2/2001

    Capitolul II - Constatarea contraventiei

    Art. 15
    (1) Contraventia se constata printr-un proces-verbal incheiat de persoanele anume prevazute in actul normativ care stabileste si sanctioneaza contraventia, denumite in mod generic agenti constatatori.
    (2) Pot fi agenti constatatori: primarii, ofiterii si subofiterii din cadrul Ministerului de Interne, special abilitati, persoanele imputernicite in acest scop de ministri si de alti conducatori ai autoritatilor administratiei publice centrale, de prefecti, presedinti ai consiliilor judetene, primari, de primarul general al municipiului Bucuresti, precum si de alte persoane prevazute in legi speciale.
    (3) Ofiterii si subofiterii din cadrul Ministerului de Interne constata contraventii privind: apararea ordinii publice; circulatia pe drumurile publice; regulile generale de comert; vanzarea, circulatia si transportul produselor alimentare si nealimentare, tigarilor si bauturilor alcoolice; alte domenii de activitate stabilite prin lege sau prin hotarare a Guvernului.
    Multumesc pentru raspuns.
    Problema mea e in felul urmator.

    Am primit o amenda de circulatie de la Politia Nationala.
    In procesul verbal scrie asa "a condus autoturismul marca Cutare cu nr de inmatriculare X-01-ABC pe str. Albac, iar la intersectie cu str. Zorilor, a virat stanga incalcand astfel marcajul longitudinal continuu ... incheiat in lipsa"

    Problema este ca strada Albac nu se intersecteaza cu strada Zorilor specificata in procesul verbal, ci cu strada Zambilei.
    Deci cele aratate in procesul verbal nu sunt reale, si nu sunt posibile fizic.
    Nu pot vira stanga de pe strada Albac pe strada Zorilor deoarece aceste strazi nu se intersecteaza.
    Ma gandesc ca politistul o fi oprit mai multe masini, apoi cand a ajuns la sectie si a intocmit procesele verbale in lipsa, m-a confundat pe mine cu altcineva, si a confundat strada Zorilor cu strada Zambilei, amandoua incepand cu litera Z.

    Cum pot ataca procesul verbal? M-am trezit cu amenda de 1575 Lei si 6 puncte penalizare degeaba, in contextul in care acele strazi nu se intersecteaza, deci n-aveam cum sa virez stanga pe strada specificata de politist.

    Nu a fost nimic inregistrat video, era Politia Nationala, nu rutiera. Au oprit mai multe autoturisme si un scuter.
    Ne-au verificat actele si ne-au dat drumul.
    Se pare ca ulterior au intocmit procesele verbale. Posibil sa fi incurcat numele si strazile atunci cand au intocmit PV-urile in lipsa.

    Repet, am venit de pe str. Albac si am facut stanga pe str. Zambilei, si nu pe str. Zorilor cum scrie in PV, deoarece acele strazi nu se intersecteaza.


    Nici macar nu stiu cum sa ma apar intr-o plangere impotriva PV-ului.
    Scanez o mapa de pe google si o depun ca proba sa vada instanta ca acele strazi nu se intersecteaza?

    Nu pot aduce argumente si dovezi datorita faptului ca nu stiu pentru care dintre strazi am primit amenda.
    Ce dovezi sa aduci cand nici macar nu stii cum arata strada cealalta fiindca nu ai niciodata drum pe acolo?
    Sau poate cealalta strada nici nu are marcaj continuu.
    Cum sa te aperi impotriva unor fapte care nu sunt descrise cum trebuie?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #12
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    OG 2/2001
    Art. 17
    Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

    Cele de mai sus sunt cazurile de nulitate invocate de lege,iar prin faptul ca politistul a trecut din greseala alta strada nu inseamna ca neaparat procesul verbal va fi si anulat.Instanta de judecata va solicita administratorului drumului public sa aduca la cunostinta ce indicatoare si marcaje se afla la intersectia strazii pe care ati circulat cu celelalte strazi, care o fii ele (am inteles din ce spuneti dvs este cu strada Zambilei)!Astfel judecatorul daca constata ca la intersectia cu strada Zambilei exista marcajul longitudinal continuu inseamna ca starea de fapt descrisa de agentul constatator este corecta!Iar ca urmare a sanctiunii primite mentionate de dvs respectiv 1575 ron ati incalcat doua fapte , respectiv nerespectarea indicatorului Interzis a Vira la Stanga conform art 108 din RaOUG 195/2002 care se sanctioneaza cu amenda de 630 ron si incalcarea marcajului longitudinal continuu conform art 108 alin 1, lit D, pct 9 din Oug 195/2002 care se sanctioneaza cu amenda de 945 ron , asadar cumulate fac 1.575 ron!

    QUOTE] in contextul in care acele strazi nu se intersecteaza, deci n-aveam cum sa virez stanga pe strada specificata de politist.[/QUOTE]

    Nu ati efectuat viraj stanga pe strada Zorilor ci pe strada Zambilei , asadar fapta de viraj la stanga exista .Domnule newbie greseala este omeneasca iar politistii sunt si ei oameni, asadar nu inseamna ca a existat o rea intentie in intocmirea starii de fapt in acest sens!
    Dvs aveti dreptul conform 31 alin 1 din OG 2/2001 sa faceti constestatie in termen de 15 zile la judecatorie , unde puteti sa solicitati si sa invocati ce doriti dvs atat timp cat aveti si probe/martori in acest sens!

    Si ca o ultima lamurire , vroiam sa va aduc la cunostinta ca nu exista in tara noastra nici o institutie care este denumita Politia Nationala ci doar POLITIA ROMANA care exista la nivel national si care se subordoneaza Ministerului Afacerilor Interne, politia de ordine publica si politia rutiera fac parte din POLITIA ROMANA astfel afirmatia dvs "ca era politia nationala nu rutiera" este total gresita!

    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 11.08.2015 la 13:58.

  3. #13
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 27, Nivel: 1
    Progres nivel: 54%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 23
    Activitate globală: 65,0%

    Data înscrierii
    11.08.2015
    Vârstă
    40
    Postări
    3
    Puncte
    27
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de cipri83 Vezi post
    OG 2/2001
    Art. 17
    Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

    Cele de mai sus sunt cazurile de nulitate invocate de lege,iar prin faptul ca politistul a trecut din greseala alta strada nu inseamna ca neaparat procesul verbal va fi si anulat.Instanta de judecata va solicita administratorului drumului public sa aduca la cunostinta ce indicatoare si marcaje se afla la intersectia strazii pe care ati circulat cu celelalte strazi, care o fii ele (am inteles din ce spuneti dvs este cu strada Zambilei)!Astfel judecatorul daca constata ca la intersectia cu strada Zambilei exista marcajul longitudinal continuu inseamna ca starea de fapt descrisa de agentul constatator este corecta!Iar ca urmare a sanctiunii primite mentionate de dvs respectiv 1575 ron ati incalcat doua fapte , respectiv nerespectarea indicatorului Interzis a Vira la Stanga conform art 108 din RaOUG 195/2002 care se sanctioneaza cu amenda de 630 ron si incalcarea marcajului longitudinal continuu conform art 108 alin 1, lit D, pct 9 din Oug 195/2002 care se sanctioneaza cu amenda de 945 ron , asadar cumulate fac 1.575 ron!

    QUOTE] in contextul in care acele strazi nu se intersecteaza, deci n-aveam cum sa virez stanga pe strada specificata de politist.


    Nu ati efectuat viraj stanga pe strada Zorilor ci pe strada Zambilei , asadar fapta de viraj la stanga exista .Domnule newbie greseala este omeneasca iar politistii sunt si ei oameni, asadar nu inseamna ca a existat o rea intentie in intocmirea starii de fapt in acest sens!
    Dvs aveti dreptul conform 31 alin 1 din OG 2/2001 sa faceti constestatie in termen de 15 zile la judecatorie , unde puteti sa solicitati si sa invocati ce doriti dvs atat timp cat aveti si probe/martori in acest sens!

    Si ca o ultima lamurire , vroiam sa va aduc la cunostinta ca nu exista in tara noastra nici o institutie care este denumita Politia Nationala ci doar POLITIA ROMANA care exista la nivel national si care se subordoneaza Ministerului Afacerilor Interne, politia de ordine publica si politia rutiera fac parte din POLITIA ROMANA astfel afirmatia dvs "ca era politia nationala nu rutiera" este total gresita!

    O zi buna!
    [/QUOTE]

    Multumesc pentru raspuns.

    1 - Noi oamenii simpli spunem asa: Politia Locala, Politia Nationala (paza si ordine), si Politia Rutiera.
    2 - Uneori, unii politisti sunt oameni rai. Am sa argumentez de ce, ca sa nu se simta nimeni jignit.
    Uneori din cauza lucrarilor la strazi, se iau jos indicatoarele de obligatoriu dreapta in cazul de fata. Linia dubla continua NU se vede clar fiindca e noapte, ploua marunt, iar excavatoarele si utilajele au murdarit toata strada, inclusiv linia dubla sau simpla continua. Politistii stau mai sus la panda si amendeaza (in cazuri rare iau spaga). Sunt curioasa daca politistii care m-au amendat au PREVENIT cu ceva inainte sa intocmeasca PV-uri. Eu fiind din alt oras, sau chiar din orasul respectiv, dar circuland rar sau niciodata prin zona, nu am cum sa stiu ca este linie continua, aceasta fiind murdara iar indicatorul fiind pus la pamant de utilajele care lucreaza. Oare unii politisti au prevenit primaria sau institutia care se ocupa de strazi si sa le aduca la cunostinta ca soferii pot cadea in capcana!? Oare unii politisti stau acolo la "locul faptei" sa indrume soferii ca sa nu calce linia continua, sau sunt oameni rai care stau la panda mai sus?!
    3 - Cum pot ataca un proces verbal daca in el sunt consemnate erori? Fac plangere si arat ca strazile respective nu se intersecteaza. Apoi politia trimite o indreptare, cum ca de fapt era o alta strada. Pierd procesul. Conform noilor coduri, dovezile se depun odata cu plangerea impotriva PV-ului. Eu depun doar dovada ca strazile nu se intersecteaza, iar cand politia va indrepta eroarea, raman fara aparare, nemaiputand aduce probe noi.
    4 - Am fost in Germania de curand. O singura data in viata mea. De la austrieci incolo am ramas uimita! Orice lucrare la autostrada sau strada e semnalizata din metru in metru. Tablele acelea verticale inguste care se pun pe marginea lucrarilor, au distanta de 1 metru intre ele. Se considera ca daca e distanta mai mare si incape un autoturim, inseamna ca soferul are voie sa o ia pe acolo. Daca cade in sant si isi strica masina, raspund toate autoritatile. Tot pe un drum din Germania, drum mic, am impresia ca era ceva drum intre comune, in Passau, am vazut un echipaj de politie care a dat peste un iepure calcat de masina intr-o curba. A chemat instant pe cei care se ocupa de curatenia drumurilor, iar pana la venirea acestora au pazit iepurele calcat de masina ca nu cumva un motociclist sau de ce nu un autoturism sa patineze in curba pe acel iepure strivit. Sotul meu a tras intr-o parcare din imediata apropiere si am stat sa vedem toata actiunea. Am ramas masca vazand politia pazind iepurele mort si asteptand sa vina cei care curata, care au ajuns in vreo 7 minute. Cu riscul de a supara vreun utilizator al forumului, sunt convinsa ca la noi in tara daca s-ar fi intamplat un accident s-ar fi constatat ca soferul nu a adaptat viteza la conditiile de drum, si nicidecum nu s-ar fi constatat ca drumul nu intrunea conditiile de a rula pe el autoturisme.
    5 - Interesant cum am mers cu GPS-ul 1800 KM pana in Emden apoi 1800 KM inapoi fara sa intampinam absolut nici o problema, iar cand ma intorc in orasul meu natal, iau amenda de la niste politisti care in loc sa sesizeze institutiile ca nu mai exista tabla de obligatoriu dreapta si ca linia continua nu se vede clar, si sa previna diverse incidente, stau la panda.
    6 - Daca nu esti in stare sa anunti institutiile abilitate ca e o problema la portiunea respectiva de drum si sa se remedieze problema, daca nu esti in stare sa te pozitionezi in locul acela si sa dirijezi circulatia, macar pleaca de acolo, nu sta la panda sa jecmanesti bietii oameni care au cazut in capcana din nestiinta si nu din rea vointa, ci mai ales din nepasarea politistului care sta la panda in loc sa ia masuri de PREVENIRE!

    N-am vrut sa supar pe nimeni, dar asta e sentimentul pe care il traim noi cetatenii!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de newbie; 11.08.2015 la 15:28.

  4. #14
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Am putea sta si sa povestim pe aceste teme mult si bine!Va repet si politistii sunt oameni si pot gresi, si ca si in orice societate exista oameni buni si oameni rai!Politia nu este mai buna si nici mai rea decat societatea din care face parte!Dumneavoastra v-ati spus parerea si varianta iar noi putem sa o credem sau nu, fapt pentru care va sfatuiesc sa urmati calea legala si sa faceti contestatie fata de masura luata chiar daca procesul verbal nu este corect intocmit!Si va mai sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat!
    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Am dreptul sa conduc ca incepator in Bulgaria?
    De oetth în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 18.09.2015, 18:05
  2. am dreptul?
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.09.2013, 22:40
  3. cine emite?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20.10.2011, 10:32
  4. DREPTUL DE A CONDUCE IN ROMINIA FIIND CONDUCATOR NOU IN FRAN
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.01.2011, 12:03
  5. Nu am dreptul sa condu. Dar cum ajung la RAR?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.09.2010, 16:56

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •