Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Proiectul noului COD RUTIER, AMÂNAT pentru două săptămâni pentru dezbateri

  1. #1
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data ĂŽnscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12

    Cool Proiectul noului COD RUTIER, AMÂNAT pentru două săptămâni pentru dezbateri

    Proiectul noului COD RUTIER, AMÂNAT pentru două săptămâni pentru dezbateri

    Liderul liberal Crin Antonescu a declarat, vineri, că BPN al PNL a luat decizia politică potrivit căreia proiectul ministrului de Interne, Radu Stroe, în forma nouă, să nu fie introdus pe ordinea de zi a Guvernului în următoarele două săptămâni, acest timp urmând a fi destinat dezbaterilor.
    "Am convenit - asta e o decizie politică a BPN, din care şi domnul Stroe face parte, ca vicepreşedinte al partidului, ca proiectul, în forma sa cea nouă, să nu fie introdus în săptămâna viitoare, următoarele două săptămâni, cel puţin, pe ordinea de zi a Guvernului spre a fi adoptat, pentru a putea lăsa timp dezbaterilor, discuţiilor între iniţiatorii proiectului şi toţi cei care în societatea românească - asociaţii, grupuri - sunt direct şi explicabil legaţi de acest proiect", a spus Antonescu.
    El a infirmat faptul că ministrul de Interne ar fi fost acuzat, criticat sau "certat" în şedinţa BPN al PNL de către colegii săi liberali cu privire la acest proiect.
    "Am văzut discuţiile, nu s-a apucat nimeni să-l acuze, critice sau certe pe ministrul de Interne. Am avut cu domnul Stroe o discuţie chiar amănunţită asupra intenţiilor care se regăsesc în proiectul domniei sale, asupra cauzelor, formulelor, soluţiilor", a adăugat Antonescu.
    Noul Cod Rutier urma să fie aprobat de Guvern săptămâna viitoare.
    Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, în urmă cu o săptămână, că acordă activităţii Guvernului de până în prezent nota 8, iar miniştrilor PNL nota 7, reclamând lipsa de comunicare a acestora pe politicile publice şi exemplificând prin cazul ministrului de Interne, Radu Stroe, care nu a consultat PNL în privinţa noului Cod Rutier.
    El a menţionat că una dintre nemulţumirile pe care le are faţă de activitatea miniştrilor PNL îl priveşte pe Radu Stroe în legătură cu modificarea Codului rutier. Liderul PNL a afirmat că înainte ca Stroe să propună modificarea legislaţiei nu a discutat în partid acest subiect.
    Antonescu a afirmat că în proiectul de modificare a Codului rutier este posibil să fie pedepse prea aspre.
    "Ideea de a înăspri trebuie totuşi calibrată cumva mai gradual. Adică există sentimentul, am vorbit cu mulţi oameni în aceste zile, care nu m-au sunat să mă întrebe dacă m-am certat sau dacă m-am împăcat cu Ponta, m-au sunat să-mi explice că e totuşi prea mult pentru o greşeală pe care o poţi comite să-ţi pierzi permisul patru ani", a afirmat liderul PNL, menţionând că nu este "expert" în acest domeniu, dar că subiectul ar putea fi discutat în partid şi cu premierul.
    Antonescu a menţionat că în prezent nu se pune problema remanierii lui Radu Stroe, legată de acest subiect.
    Neplata amenzilor rutiere în termen de 30 de zile ar putea duce la suspendarea permisului de conducere, iar în anumite cazuri şoferii care produc accidente grave ar putea rămâne fără permis până la trei-patru ani, a declarat săptămâna trecută, pentru MEDIAFAX, ministrul de Interne, Radu Stroe.
    Ministrul de Interne a precizat că instituţia pe care o conduce pregăteşte, pentru această toamnă, o serie de modificări ale legislaţiei privind regimul circulaţiei rutiere în România, acestea vizând câteva aspecte importante care privesc prevenirea abaterilor rutiere grave, cu accent pe reducerea numărului de morţi şi răniţi de pe şoselele României.
    Miercuri, premierul Ponta i-a cerut ministrului de Interne, Radu Stroe, ca la definitivarea noului Cod Rutier, aflat în dezbatere publică, să ţină cont mai ales de numărul prea mare al deceselor în accidente şi amenzilor neplătite, ministrul spunând însă că a "atenuat" din sancţiuni inclusiv după emisiuni TV.
    "Să ţineţi cont de toate opiniile, dar cel mai mult vă rog să ţineţi cont de realitate: avem mult prea mulţi oameni care mor pe străzi în accidente rutiere, mult prea mulţi oameni care nu plătesc amenzi - noi le dăm amenzile şi ei le aruncă la coş, că nu păţesc nimic - prea multe vieţi pe care am putea să le salvăm. O să fim impopulari pentru o parte dintre cei care sunt supuşi unei legislaţii mult mai dure, dar cred că suntem din nou într-un moment, ca şi în alte zone, în care trebuie să luăm decizii. Continuaţi dezbaterea, îndreptaţi ce este de îndreptat, dar nu vă înmuiaţi", i-a spus Ponta ministrului, în şedinţa de guvern.
    Ministrul a afirmat că se lucrează permanent la acest document, dar că au fost "atenuate" unele dintre sancţiunile pecuniare, inclusiv cele legate de ridicarea carnetului de condus, deoarece a ţinut cont de observaţii primite din partea unor "personalităţi", a unor colegi din Parlament şi altele formulate "la emisiunile din media".
    "Nu va fi chiar atât de rău...", a continuat Stroe, întrerupt însă de Ponta care l-a atenţionat ca noul Cod Rutier să nu fie totuşi "chiar foarte bun".
    Ministrul a continuat spunând că nu drumurile, ci consumul de alcool, viteza şi condusul fără carnet sunt principalele cauze care conduc la accidente rutiere.
    Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) consideră abuzive sancţiunile propuse în proiectul noului Cod Rutier şi cere modificarea acestora, precum şi introducerea de măsuri care să stabilească responsabilităţi şi pentru pietoni şi autorităţile care administrează drumuri.



    1 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 47, Nivel: 1
    Progres nivel: 94%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Activitate globală: 75,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data ĂŽnscrierii
    13.09.2013
    Postări
    4
    Puncte
    47
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/2
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0
    Sunt de acord cu faptul ca circulatia rutiera, in ansamblul ei, s-a degradat foarte mult in ultima vreme, dar sunt foarte multi factori care trebuiesc analizati temeinic. Nu cu actiuni "heitupiste" ca cea propusa de ministru de interne se rezolva acest fenomen. Amenzile uriase si total disproportionate in raport cu salariul mediu pe economie si suspendarile permisului pe termene foarte mari va distruge social pe cei implicati si familiile acestora. Trebuie gasit un mecanism gradual prin care sa se diferentieze greseala de premeditare si imprudenta. Suspendarea permisului 3-4 ani inseamna drama sociala, suspendarea 3-4 luni si redobandirea lui in urma reexaminari teoretice si psihologice inseamna educatie rutiera. Valorile mari ale amenzilor inseamna tentatii mari spre frauda si coruptie pentru politisti si conducatori auto

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. permis pentru tractor
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 09.08.2013, 19:40
  2. Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.02.2013, 12:06
  3. pentru profesionisti
    De srbncatalin ĂŽn forumul ALTE TEME DESPRE POLITIA RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.02.2013, 19:22
  4. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.02.2013, 13:11
  5. Pentru cultura mea generala
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.04.2010, 13:10

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •