Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: scuter electric

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    scuter electric

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    Gherman Virgil <>

    Buna! Caut in codul rutier si nu gasesc inmatricularea sau inregistrarea pe circulatia pe drumurile publice a unui scuter electric cu motor de 350W si 48v, viteza max 25km/h.
    Mentionez ca este Made in China, nu are numar sasiu, doar o factura de unde a fost cumparat. Posed permis si de A. Daca se incadreaza la mopede, ce ar trebui sa fac pot circula, ca sa fiu in legalitate.
    Am o carte de fabricatie care e doar informativa, face referire la modul general la vehicule electrice. Unde trebuie sa ma duc si cu ce acte pe raza sectorului 3, ca sa pot circula. Va multumesc anticipat.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Trebuie sa mergi la RAR pentru autentificare si abia dupa aceia vei stii daca se inmatriculeaza la DRPCIV sau se inregistreaza la primarie. In ambele cazuri vei avea nevoie de ITP si asigurare.

    -1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Gherman Virgil am incercat sa-ti trimit mesaj privat.

    Citat Postat în original de ghermanvirgil
    Buna! Am fost la RAR cu Scuter-ul electric. Gresit spus scuter ci vehicul electric deoarece cei de la RAR nu au stiut sa-l catalogheze la niciun fel de vehicul de deplasare. Avand in vedere ca are motor de 350W si nu depaseste viteza de 25km/h nu se incadreaza la mopede, dar la ce se incadreaza, ca legislatia din Romania si incompetenta RAR-ului nu au putut sa ma puna in legalitate pentru a circula cu el. Va vine sa credeti?
    Apropo nu doar vorbe m-am programat pe 30.06.2013 la ora 09:00 cu numarul de programare 5729350 pentru omologare individuala si dupa trei zile de umblat la RAR n-am primit niciun raspuns doar ca nu se poate omologa ca ei nu gasesc serie la un vehicul, care nu se incadreaza la mopede. Daca nu se incadreaza la mopede la ce se incadreaza la biciclete electrice? In legislatia din Romania nu exista notiunea de bicicleta electrica ci bicicleta asistata electric, care daca o caut de serie n-am sa gasesc. Ok n-am gasit serie, am documente de proveninta ca nu e furata, vine de la un producator din China, iar RAR-ul spune ca nu-i gaseste, le-am dat cartea tehnica, nici asa nu o poate incadra. Atunci pentru ce atata aparatura la RAR daca nu sunt capabili sa-mi incadreze vehiculul electric, un amarat e motor electric de 350 de W. Sper ca nu v-am suparat dar deocamdata vehiculul cu care credeam ca pot sa circul legal sta in fata blocului si asteapta sa se schimbe legea. Am incercat de 2 luni sa aflu ce sa fac, toti m-au trimis la RAR, am trimitere de la Regimul de permise si inmatriculari, am de la conducerea RAR-ului. Bun RAR/ul mi-a dat din umeri dandu-mi actele si angajatii pur si simplu se amuzeau pe seama mea ca la sfarsit sa-mi dea hartiile inapoi dupa ce am lasat-o la ei s-o dezmembreze si sa-i caute serii care oricum nu erau si bineinteles am plecat fara niciun raspuns oficial pe hartie de la ei. Ce pot sa mai fac eu in acest moment? Am incercat, am arata bunavointa si rabdarea de a incerca sa intru in legalitate dar nu m-au lasat? Astfel ca voi circula pana cineva se va incumeta sa-mi de-a si mie acest drept legal. Multumesc!
    Rar vezi oameni care sa se strofoace atat de mult pentru a intra in legalitate. Eu zic ca ar mai fi o sansa, trebuie sa va interesati la RAR cand se face sau cand se intruneste o comisie de omologare. Nu sunt sigur dar acesta comisie exista mai ales pentru masinile de epoca si cred ca asta ar fi ultima sansa. Ceea ce solicitati de la RAR, NEAPARAT sa fie in scris si cu numar de inregistrare de la ei. Oricum va sugerez sa aveti la dvs toate actele cu care ati incercat sa mergeti la RAR pentru omologare pentru ca politia sa nu va intocmeasca dosar penal. Stiu suna cam aiurea dar legal asta ar putea sa vi se intample.

    PS: nu trebuia sa-mi dai dezaprobare pentru raspunsul concret care ti l-am dat.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 34,0%

    Data înscrierii
    26.03.2014
    Vârstă
    48
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua, aceasi intrebare, dar, am cartea tehnica, am serie sasiu si motor. Parametrii: "Vehicle category: L1e , maximum speed 45km/h, zero emission, electric engine power: 1,5 kW, noise level zero." Este echipat cu dispozitive de semnalizare a directie, a pozitiei, far, stop, tot ce trebuie. Unde trebuie inregistrat, daca trebuie RCA sau nu, casca, vesta reflectorizanta, si cu ce categorie pot sa conduc? Momentan am permis cat.B. Multumesc anticipat pentru raspuns.

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Avand permis de conducere cat B puteti conduce linistit cu conditia sa respectati legislatia in viguare,inmatriculare politia rutiera s-au primarie ,ITP,RCA ,casca de protectie ,vesta reflectorizanta,orice autovehicul cu propulsie mecanica,s-au tractiune animala, care circula pe drumurile publice trebuie sa fie inmatriculata si sa respecte legile in viguare.Ganditi logic ,circulati cu acel vehicul descris de Dumneavoastra si din gresala loviti un vehicul ,cine raspunde pentru acea fapta si cum este descagubit pagubitul?
    Multa bafta

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de srbncatalin; 28.03.2014 la 23:11.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Scuter
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 28.05.2013, 14:10
  2. scuter 125 cm
    De radutalex în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23.03.2013, 22:18
  3. scuter 49 cc
    De Pora Liviu în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 10.03.2013, 10:54
  4. scuter
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.07.2011, 15:45
  5. Scuter
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 03.04.2011, 02:26

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •