Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: in baza carei legi se suspenda permisu de conducere 90 de zile pt probleme la frana de stationare?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 26, Nivel: 1
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Activitate globală: 87,0%

    Data înscrierii
    08.05.2013
    Postări
    1
    Puncte
    26
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/2
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Question in baza carei legi se suspenda permisu de conducere 90 de zile pt probleme la frana de stationare?

    In urma cu cateva zile am fost implicat intr-un eveniment rutier si anume un taximetrist a intors in fata mea de pe prima banda eu fiind pe a2a evident fara sa se asigure.La fata locului a intervenit un echipaj de la politia rutiera buzau.Din primele cercetari s-a constatat ca o gravida care se afla in taxi a suferit un traumatism minor(nimic grav) iar pe numele taximetristului s-a deschis un dosar penal pt vatamare corporala din culpa.A2a zi atat eu cat si taximetristul am fost chemati la o statie ITP pentru o expertiza unde s`a constatat ca taxiul avea probleme la directie si pozitii iar eu la frana de stationare si cauciucuri uzate pe puntea spate de aceea mi s-a retinut si certificatul.Nimic de obiectat DAR in prima faza mi s-a suspendat permisul pentru cauciucuri uzate,mi s`a eliberat dovada fara drept de circulatie.Astazi am fost chemat la politie pentru a mi se schimba dovada fara drept intr-una cu drept de circulatie valabil 15 zile dupa care mi s-a spus ca mi se suspenda permisu 90 de zile pe motivul "In urma verificarii tehnice efectuate la auto ... s-au constatat defectiuni la sistemul de franare".Nu mai inteleg nimic.De ce dureaza atat, de ce mi s-a suspendat permisul pt frana de stationare?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    certificatul de inmatriculare se retine in urmatoarele situatii

    Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:

    • vehiculul nu are efectuată inspecţia tehnică periodică sau aceasta a expirat;
    • nu sunt respectate normele referitoare la transportul produselor periculoase;
    • avariile existente la autovehicul, remorcă sau tramvai nu au fost reparate în termenul prevăzut în regulament;
    • vehiculul circulă noaptea fără faruri sau lămpi de semnalizare, dispozitivele de iluminare şi semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevăzute în normele tehnice în vigoare;
    • vehiculul circulă cu defecţiuni la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
    • sistemul de frânare de serviciu este defect;
    • sistemul de frânare de ajutor sau de staţionare este defect;
    • mecanismul de direcţie prezintă uzuri peste limitele admise;
    • anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului, prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;
    • zgomotul în mers sau staţionare depăşeşte limita legal admisă pentru tipul respectiv de vehicul;
    • motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
    • elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezintă uzuri pronunţate ori nu sunt compatibile, fiind de natură să provoace desprinderea remorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
    • autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii, care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;
    • autovehicul are aplicat pe partea frontală şi/sau posterioară a acestuia afişe, înscrisuri sau reclame care diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;
    • autovehiculul prezintă scurgeri de carburant sau lubrifiant;
    • plăcuţele cu numerele de înmatriculare sau înregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare, altele decât cele omologate;
    • datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concordă cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
    • vehiculul nu a fost radiat din circulaţie în cazurile prevăzute în prezenta ordonanţă;
    • vehiculul nu este asigurat de răspundere civilă în caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie, conform legii;
    • deţinătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;
    • vehiculul nu are montată una din plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare;
    • vehiculul are lipsă elemente ale caroseriei ori aceasta este într-o stare avansată de degradare.
    • lipsa dotărilor obligatorii pe autovehicule destinate învăţării conducerii autovehiculelor în procesul instruirii persoanelor în vederea obţinerii permisului de conducere, prevăzute de reglementările în vigoare;


    În situaţiile prevăzute la lit.b), d), f), h, l), r), s), p) şi t) la reţinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, poliţistul rutier eliberează conducătorului de vehicul dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, iar în cazurile prevăzute la alin.(1) lit. a), c), e), g), i), j), k), m), n), o), u) v), x)şi y) dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.

    În situaţiile prevăzute lit.b), r), s), p) şi t), o dată cu reţinerea certificatului de înmatriculare, poliţistul rutier retrage şi numerele de înmatriculare sau de înregistrare.

    - - - Actualizat - - -

    permisul de conducere se suspenda in urmatosrele situatii
    Se suspend permisul în cazurile:
    Suspendarea carnetului de conducere pentru o perioada de 30 de zile are loc in momentul in care soferul a acumulat 15
    puncte de penalizare. Permisul se suspenda pe o perioada de 60 de zile in cazul in care soferul acumuleaza 15 puncte
    de penalizare intr-un interval mai mic de 12 luni fata de data ultimei suspendari.


    Hotarararea de suspendarea este comunicata de catre Politia Rutiera in termen de 10 zile de la constatarea
    contraventiei, posesorul permisului avand obligatia de a-l depune la Politie in termen de 5 zile. Soferii vor scapa de
    povara punctelor de penalizare la un interval de 6 luni de la constatarea contraventiei. Permisul de conducere se
    suspenda automat in urmatoarele situatii:


    Pentru 30 de zile:


    - Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata
    - Neacordarea de prioritate de trecere pietonilor ce traverseaza regulamentar
    - Neacordare de prioritate autovehiculelor care au acest drept
    - Nerespectarea regulilor privind depasirea
    - Nerespectarea indicatiilor agentului de circulatie

    Pentru 60 de zile:


    - Nerespectarea regulilor privind prioritatea, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, una dintre acestea
    avind ca rezultat producerea unui accident
    - Nerespectarea interdictiei temporare de circulatie pe un anumit segment
    - Nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea intr-o astfel de coloana
    - Circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire


    Pentru 90 de zile:


    - La nerespectarea barierelor
    sau a luminii rosii la calea ferata
    - Daca soferul conduce sub influenta alcoolului
    - Daca autovehiculul prezinta defectiuni majore la sistemul de franare sau la mecanismul de directie
    - La depasirea cu mai mult de 50 km/ora a vitezei regulamentare


    În cazul în care conducatorul de autovehicul sau tramvai svârseste, întrun interval de 6 luni de la data restituirii permisului
    de conducere, din nou o fapta care atrage suspendarea, perioada de suspendare se majoreaza cu înca 30 de zile.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Pentru 90 de zile:


    - La nerespectarea barierelor sau a luminii rosii la calea ferata
    - Daca soferul conduce sub influenta alcoolului
    - Daca autovehiculul prezinta defectiuni majore la sistemul de franare sau la mecanismul de directie
    - La depasirea cu mai mult de 50 km/ora a vitezei regulamentare

    In RNTR, biblia celor de la RAR defectiunile la frana de ajutor este defectiune majora.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Tehnici de baza in conducerea preventiva.Regula celor 15 secunde.
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.02.2013, 12:13
  2. Stationare Interzisa
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.01.2012, 00:49
  3. As vrea sa stiu daca pot avea acces la baza de date
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24.05.2011, 14:41
  4. probleme cu permisul de conducere
    De leoncio în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.02.2011, 06:52
  5. permisu
    De iftemi în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 22.03.2010, 12:43

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •