Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: reguli de circulatie in cartier rezidential

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    reguli de circulatie in cartier rezidential

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    Voicu Carmen <>

    Buna seara.Locuiesc intr-un cartier rezidential din Crevedia-langa Buftea,in care proprietarii au format o Asociatie de proprietari,cu statut,reguli etc.Aceasta Asociatie a adoptat niste reguli de circulatie in cartier-o limita de viteza de max. 20km/h.A venit acum un an un nou proprietar,care a insiruit,cu acordul dezvoltatorului,indicatoare si semne de circulatie care impun 5km/h,au sudat la poarta de acces (poarta cu telecomanda)avertizarea ca sunt copii in cartier si trebuie obligatoriu sa avem toti proprietarii,invitatii nostri etc,maxim 5km/h.S-a facut un mic parculet pentru copii si parinti,din banii vecinului nou,loc neingradit,copiii circula nestingheriti peste tot,isi lasa,mai ales copiii noului vecin,masinutele,bicicletele,t
    rotinetele, ostentativ,in mijlocul drumului,ca sa nu mai treaca nimeni spre casa cu masina cu alta viteza decat cea impusa de el,portarii sunt instruiti sa avertizeze pe toti cei care intra pe poarta, inainte de a le da drumul(avem poarta cu telecomanda),sa respecte cu strictete viteza de max.20km/h,sub pretextul ca e un campus si ca pietonii si copiii au prioritate,nu masinile,si sa ne parcam masinile nu pe drum,ca sa nu se faca accidente,cumva,daca copiii lor o zbughesc in fata masinilor.Deja,de cate ori venim sau plecam de acasa cu masinile,exista aceasta "teroare" reciproca.Va rog foarte mult sa-mi precizati daca exista reguli/prevederi speciale pt aceste tipuri de strazi/cai de acces catre proprietati,in incinta unui cartier rezidential,viteza legala in cartier,in ce categorie de drum sunt cuprinse strazile din cartierele rezidentiale,strazi care au borduri etc.La un moment dat,vroiau sa monteze si bumpere,fara acordul nostru,al tuturor proprietarilor.Ma deranjeaza foarte tare acest frecus si va rog mult sa-mi spuneti daca exista specificat undeva,clar,ce drepturi/obligatii am eu in incinta cartierului,conform legislatiei in vigoare,caci nu sunt lamurita.Si ce drepturi poate avea Asociatia de proprietari in acest caz,caci n-as vrea sa ajung in judecati cu nimeni pe tema caii de acces spre casa mea,cum isi parcheaza/lasa-n drum masinutele de jucarie in parcarea din fata casei lor/a mea,abordari cu tupeu din partea lor,fara "buna ziua" macar,daca n-am ocolit jucariile sau persoanele lor(oameni importanti in societate...),adunate-n mijlocul strazii,ostentativ.Astept raspunsul dumneavoastra,cat de repede,caci avem zilnic discutii pe tema aceasta si chiar in aceste zile, cand ar fi trebuit sa fim mai linistiti si mai toleranti si sa uitam de cele rele lumesti,nu se lasa si am nevoie de o opinie competenta.Multumesc frumos.Cu stima,Carmen Voicu

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Buna ziua ,referitor la ce ati spus in orce cartier rezidential exista regulament de ordine interioara dispus de catre administratorul acelei zone sau de asociatiea de proprietari deci politia rutiera nu are nici un drept pentru a modifica acel regulament acea proprietate fiind una privata,este ca si cum as venii eu in casa la Dumneavoastra neinvitat ,trebuie sa va adresati administratorului care se ocupa de acea zona rezidentiala si sa-i explicati detaliat toate problemele .Multa bafta

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Amenda circulatie
    De politiarutiera2 în forumul AMENZI SI PUNCTE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.05.2013, 22:49
  2. Reguli de bun simt
    De rusy în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19.04.2013, 10:23
  3. Reguli de circulatie a bicicletelor
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.04.2013, 16:38
  4. circulatie!
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.09.2011, 14:03
  5. circulatie
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19.09.2011, 16:29

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •