Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Voicu Carmen <>

Buna seara.Locuiesc intr-un cartier rezidential din Crevedia-langa Buftea,in care proprietarii au format o Asociatie de proprietari,cu statut,reguli etc.Aceasta Asociatie a adoptat niste reguli de circulatie in cartier-o limita de viteza de max. 20km/h.A venit acum un an un nou proprietar,care a insiruit,cu acordul dezvoltatorului,indicatoare si semne de circulatie care impun 5km/h,au sudat la poarta de acces (poarta cu telecomanda)avertizarea ca sunt copii in cartier si trebuie obligatoriu sa avem toti proprietarii,invitatii nostri etc,maxim 5km/h.S-a facut un mic parculet pentru copii si parinti,din banii vecinului nou,loc neingradit,copiii circula nestingheriti peste tot,isi lasa,mai ales copiii noului vecin,masinutele,bicicletele,t
rotinetele, ostentativ,in mijlocul drumului,ca sa nu mai treaca nimeni spre casa cu masina cu alta viteza decat cea impusa de el,portarii sunt instruiti sa avertizeze pe toti cei care intra pe poarta, inainte de a le da drumul(avem poarta cu telecomanda),sa respecte cu strictete viteza de max.20km/h,sub pretextul ca e un campus si ca pietonii si copiii au prioritate,nu masinile,si sa ne parcam masinile nu pe drum,ca sa nu se faca accidente,cumva,daca copiii lor o zbughesc in fata masinilor.Deja,de cate ori venim sau plecam de acasa cu masinile,exista aceasta "teroare" reciproca.Va rog foarte mult sa-mi precizati daca exista reguli/prevederi speciale pt aceste tipuri de strazi/cai de acces catre proprietati,in incinta unui cartier rezidential,viteza legala in cartier,in ce categorie de drum sunt cuprinse strazile din cartierele rezidentiale,strazi care au borduri etc.La un moment dat,vroiau sa monteze si bumpere,fara acordul nostru,al tuturor proprietarilor.Ma deranjeaza foarte tare acest frecus si va rog mult sa-mi spuneti daca exista specificat undeva,clar,ce drepturi/obligatii am eu in incinta cartierului,conform legislatiei in vigoare,caci nu sunt lamurita.Si ce drepturi poate avea Asociatia de proprietari in acest caz,caci n-as vrea sa ajung in judecati cu nimeni pe tema caii de acces spre casa mea,cum isi parcheaza/lasa-n drum masinutele de jucarie in parcarea din fata casei lor/a mea,abordari cu tupeu din partea lor,fara "buna ziua" macar,daca n-am ocolit jucariile sau persoanele lor(oameni importanti in societate...),adunate-n mijlocul strazii,ostentativ.Astept raspunsul dumneavoastra,cat de repede,caci avem zilnic discutii pe tema aceasta si chiar in aceste zile, cand ar fi trebuit sa fim mai linistiti si mai toleranti si sa uitam de cele rele lumesti,nu se lasa si am nevoie de o opinie competenta.Multumesc frumos.Cu stima,Carmen Voicu