Buna seara!

Ma numesc Ionut , locuiesc in Arad , am 32 de ani , si permis de conducere cat. B , luat in Spania.

Dupa cateva drumuri la politia rutiera Arad, dar si la sediul eliberari permise si pasapoarte si la politia judeteana, am aceasi mare nelamurire si anume : se poate conduce scuter / motocicleta cu capacitatea de 125cc , cu carnet de conducere cat. B ???

Colegii Dvs. de la politia din Arad, nu mi-au dat nici un raspuns concret, sau mai degraba ( in lipsa de cunostinte ) mi-au lasat de inteles ca ar fi mai bine sa imi scot permis cat. A...

Mentionez ca am citit destul de atent cea ce sa scris mai sus, si pe alte forumuri de asemenea, dar sincer nu as vrea sa ies in trafic, si sa ajung la alte complicatii , precum dosar penal sau amenda penala (care din auzite este destul de mare )...

Va rog mult, daca este posibil, sa imi trimiteti un raspuns oficial, ( atasati si nume si functia ) care sa imi serveasca drept dovada in cazul in care sunt tras pe dreapta... adresa mea de e-mail este : juan_yc@ymail.com

Sper ca nu am incalcat nici o regula postand adresa de e-mail aici, iar in cazul acesta rog un moderator sa o elimine, si imi cer scuze anticipat !

Problema in sine consta in faptul ca legislatia din Romania inca nu este definitivata, si datorita faptului ca incercam sa ne acomodam normelor U.E... Dar, aceste situatii ne afecteaza pe noi, cetatenii de rand, care uneori suntem sanctionati chiar pe nedrept... parerea mea !!!
Spre exemplu, eu tin acest scuter in garaj, si trece vara fara a ma putea bucura de el... Daca legea era clara, probabil si colegii Dvs de la Arad mi-ar fi spus acelasi lucru pe care il spune-ti Dvs aici, si anume ca este permisa circulatia...

Sper ca cineva va raspunde acestui post, deoarece, de o saptamana aproximativ, de cand incerc eu sa aflu daca este sau nu legal sa circul, am mai intalnit cateva persoane cu aceasi nelamurire... de aici trag concluzia ca problema nu este doar a mea...

Va multumesc anticipat !