Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Camerele video cu radar se vor extinde la nivel naţional

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data ĂŽnscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12

    Post Camerele video cu radar se vor extinde la nivel naţional

    Guvernul intenţionează să extindă la nivel naţional sistemul de supraveghere video automată, pe toate şoselele, pentru a observa încălcarea regulilor de circulaţie. Pentru aceasta, trebuie însă schimbată legislaţia privind amenzile, care în prezent merg către bugetele locale, în funcţie de localizatea unde este constatată abaterea de la Codul Rutier.
    Legislaţia actuală nu permite susţinerea financiară a unui astfel de sistem video, iar dovada este că reţeaua de ]camere video şi radar de pe DN1 este aproape nefuncţională, pentru că nu există fonduri pentru ea. Pe de altă parte, amenzile contravenţionale la regimul circulaţiei sunt estimate la peste 450 milioane lei anual, se arată în Strategie, sumă care ar permite finanţarea reţelei de camere
    Guvernul mai plănuieşte introducerea orelor de educaţie rutieră în şcoli, dar şi încurajarea şi crearea infrastructurii pentru folosirea bicicletelor şi a “car-sharing-ului” în marile aglomerări urbane. Autorităţile publice locale vor fi obligate să construiască piste pentru biciclişti . În ce priveşte “car-sharing”, folosirea unei maşini la comun, de mai multe !important]persoane care muncesc sau călătoresc în acelaşi loc, se vor introduce benzi de circulaţie exclusiv pentru aceste maşini. Sistemul este folosit pe larg în SUA, unde mulţi oameni preferă să împartă costurile şi să meargă mai mulţi în aceeaşi maşină, beneficiind de bandă specială şi de reduceri de taxe
    2012, primul an pe plus la victime pe şosele. “Tot ce am muncit în 4 ani s-a năruit într-un an”După 4 ani consecutivi în care traficul rutier din România a reuşit performanţa să producă din ce în ce mai puţine victime în accidente rutiere, anul 2012 a venit cu un plus de 24 de decedaţi, ducând numărul total de victime la 2.042, faţă de la 2.018 în anul 2011. Creşterea este nesemnificativă, însă înseamnă o lovitură grea pentru Poliţia Română, în contextul în care România trebuie să îşi reducă victimele din accidente rutiere cu 50%, până în anul 2020.
    În 2012, domeniul siguranţei rutiere nu a mai interesat pe nimeni, Poliţia Rutieră a rămas singură. Ce am construit în 4 ani s-a năruit într-un an”, a spus şeful Poliţiei Rutiere, Lucian Diniţă, care a explicat că decidenţii politici şi mass-media au fost absorbiţi de schimbările politice şi de tulburările sociale, ignorând sprijinirea siguranţei rutiere.
    În ciuda acestui regres, România a reuşit să reducă numărul victimelor în accidente rutiere cu 33% în perioada 2008-2012. Poliţia Rutieră consideră acest lucru o performanţă, în condiţiile în care media europeană de !important]reducere a victimelor este de 46%, dar în 10 ani.
    În România, numărul accidentelor rutiere a atins în 2012 un nivel similar cu cel din anul 1979, când numărul autovehiculelor din trafic era incomparabil mai mic faţă de cel actual, a mai arătat şeful Poliţiei Rutiere, Lucian Diniţă.

    -1 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Soldat
    Puncte: 100, Nivel: 1
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 37,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data ĂŽnscrierii
    29.05.2013
    Vârstă
    43
    Postări
    14
    Puncte
    100
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 7/10
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0
    Domnul Dinita uita din pacate, sa spuna de ce s-au inregistrat aceste reduceri.
    Numarul victimelor s-a redus datorita masinilor tot mai sigure care se afla in circulatie. Stelele NCAP si sistemele de siguranta au redus numarul victimelor, nu Politia Rutiera.
    Iar numarul accidentelor rutiere egal cu cel din '79 are o explicatie si mai evidenta: introducerea "intelegerii amiabile". Accidentele usoare nu mai sunt declarate la politie !!!! Se compara mere cu pepeni si se minte in fata.

    Din pacate ipocrizie pe toata linia.

    Cand politia rutiera va face si altceva decat sa ascunda radare prin boscheti atunci va avea si ea un merit in reducerea numarului de incidente.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data ĂŽnscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Citeste tot ca sa mai scapi de frustrari: http://www.politistul.ro/despre-stat...itiei-rutiere/

    -1 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat
    Puncte: 100, Nivel: 1
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 37,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data ĂŽnscrierii
    29.05.2013
    Vârstă
    43
    Postări
    14
    Puncte
    100
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 7/10
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0
    In primul rand, multumesc pentru link.

    In al doilea rand, nu prea exista o legatura intre postarea mea si subiectul articolului. Eu spun ca ni se vand gogosi si ca politia isi aroga niste rezultate pentru care nu are niciun merit, pe cand articolul spune ca panda cu radarul e buna pentru ca e practicata si de altii. Panda cu radarul apare si in postarea mea insa doar pentru a sublinia ca politia romana nu face NIMIC dar NIMIC altceva inafara de aceasta panda.

    In al treilea rand, se vede ca cel care a scris articolul are mult mai multe frustrari decat crezi tu ca am eu. Asta demonstreaza numarul mare de invective (prosti, idioti, etc.) pe care le foloseste si modul crispat si lipsit de fir logic in care scrie. Spune un mare adevar insa in paragraful 2 (ca politia e condusa de niste incompetenti). Mai mult decat atat, articolul nu face decat sa demonstreze ca am dreptate: pandim cu radarul ca aduce bani si oricum o fac si altii si atat. Cun se spune si in articol "suntem intr-un stadiu rudimentar" insa nu noi participantii la trafic, ci politia rutiera. Ne oprim aici cu preluatul activitatilor ca restul e prea greu.

    As fi deacord si cu "panda" asta, daca ar avea loc in apropierea scolilor de exemplu, sau in zone de curbe periculoare, sau pe Dorobanti unde lunar intra cate un smecher cu masina in vreo vitrina de magazin. Dar nu, politia noastra pandeste in zone cu potential maxim de dat amenzi nu de accident (coborarile de pe pasaje, aproape de limita de localitate, etc.).

    As putea sa discut pana maine dimineata pe seama articolului pe care l-ai trimis si sa demonstrez cu argumente si exemple ca autorul lui are o viziune foarte ingusta asupra lucrurilor (nu prea se chinuie sa inteleaga cum si de ce se intampla unele lucruri), insa ar fi o pierdere de timp, pentru ca nimeni nu tine cont de asta.

    Citeste si primul comentariu la articolul respectiv si o sa vezi ca nu sunt nici pe departe singuril care gandeste asa.

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data ĂŽnscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Inseamna ca nu ai inteles nimic. Politia nu sta unde vrei tu sa stea, sta pe sectorul de drum care ii este repartizat, dar degeaba iti explic, trebuie sa te deblochezi ca sa intelegi. Comentariile ghici de cine sunt facute, tot de cei care incearca si doresc cu disperare sa fenteze legea.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat
    Puncte: 100, Nivel: 1
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 37,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data ĂŽnscrierii
    29.05.2013
    Vârstă
    43
    Postări
    14
    Puncte
    100
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 7/10
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0
    Inteleg exact ce vrei sa spui. Acum incearca sa te deblochezi tu putin si sa intelegi ce vreau eu sa spun.

    Nu incerc nicio secunda sa "fentez" legea. Nu am spus niciodata ca sanctiunea care mi s-a aplicat nu a fost corecta din punct de vedere legal, nici nu am incercat sa o contest in vreun fel (desi poate as fi scapat de multa bataie de cap).
    Vreau sa fie clar ca nu blamez sau invinuiesc oameni, ci o institutie anchilozata, Politia Rutiera, care are o mentalitate invechita si o legislatie facuta de niste parlamentari adormiti (ex. patrunderea in intersectie pe culoarea rosie insotita de producerea unui accident este sanctionata mai bland decat depasirea vitezei cu 50 km/ora).

    Pe scurt: "trebuie" nu poate exista de unul singur, este intodeauna insotit de un scop "trebuie sa".
    Daca Politia Rutiera "trebuie sa" adune cat mai multi bani din amenzi, atunci sta unde trebuie si face ce trebuie.
    Daca Politia Rutiera "trebuie sa" sporeasca siguranta traficului si sa reduca numarul de accidente atunci nu face ce trebuie.
    Ce "trebuie sa" faca Politia Rutiera nu stabilesc nici eu nici tu, ci niste sefi (incompetenti dupa spusele articolului) si un legiuitor (parlamentul) care doarme.

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data ĂŽnscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Te asigur ca nu are ca scop sa dea cat mai multe amenzi pentru ca atunci cand se platesc toti banii intra in bugetul primariei la care ai achitat. Politia nu are nici un beneficiu. Dar asta e mentalitatea tipica ”stiu tot dar de fapt nu prea stiu, dar ma bag in seama ca n-am alta treaba” .
    Referitori la sefi iti dau dreptate dar ei nu stau in strada sa coordoneze activitatile, dar nici tu nu esti prea departe ai ramas blocat pe anumite lucruri, dar asta e pentru unii e mai greu.

    -1 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Soldat
    Puncte: 100, Nivel: 1
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 37,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data ĂŽnscrierii
    29.05.2013
    Vârstă
    43
    Postări
    14
    Puncte
    100
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 7/10
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0
    Rusy, faci niste presupuneri care te duc intr-o directie absolut gresita.

    Nu am spus nicioadata ca banii din amenzi ar intra in conturile Politiei Rutiere. Ar fi absurd, ar trebui sa-i mai adauge un SRL la final si gata, am avea cel mai profitabil monopol din tara. Niciuna dintre institutiile cu atributii de control si sanctionare (Garda financiara, garada de mediu, etc.) nu-si opreste banii din amenzi. Toate amenzile "merg" catre un anumit buget (de stat, local, etc.). Am mentionat Politia Rutiera ca si instrument de facut bani pentru ca era legat de topicul dicutat, dar mai sunt si altele care au acelasi scop, fac bani pentru stat. Discutia e mult mai larga, traim intr-o tara in care intre stat ci cetatean e un adevarat razboi, iar statul "lucreaza" contra cetateanului nu pentru el asa cum ar trebui.
    Din pacate si chestia asta e facuta prost, romaneste. Rata de incasare a amenzilor in Romania e estimata la 40%, deci politia da amenzi, dar 60% dintre ele sunt date degeaba (sa iasa la numar). Dar asta e un alt subiect si nu-l voi mai dezvolta aici.

    Ce nu poti nega e ca unul dintre principalii indicatori ai activitatii politiei rutiere e numarul de amenzi (vezi rapoartele anuale de activitate). Abia aici intervine partea "antisociala". OK sunt niste idioti care cred ca daca dai multe amenzi ti-ai indeplinit rolul de Politie (numarul de accidente vine dupa), dar cum se dau amenzile alea nu mai e stabilit de acei oameni ci de altii din Politia Rutiera care sunt responsabili de partea operationala. Cu alte cuvinte: nu mai pune radarul inafara localitatii, pe drum drept cu 4 benzi dar in zona cu restrictie la 50 (pe motiv de benzinarie), pune-l langa o scoala sau intr-o curba fara vizibilitate, ca cel pe care il amendezi sa inteleaga ca n-ai vrut sa-i iei banii ci sa-l impiedici sa faca o prostie.

    Sunt tari cu mai multe radare decat noi si cu legi mult mai dure, insa tarile alea nu dezvolta doar partea punitiva (cum se face la noi) ci ofera mult mai mult (infrastructura, optiuni variate de transport, educatie rutiera, etc.).

    Asta ma deranjeaza cel mai mult. Gandeste-te putin, dupa ce stai 2 ore blocat in trafic (pe DN1 sa zicem, ca n-ai alta ruta), cand in sfarsit plin de nervi si cu o gramada de timp pierdut poti sa te misti, te ia radarul si cotizezi catre acelasi stat pe care il doare undeva de tine sau de ceilalti ca tine. Ideea e ca statul doar iti ia fara sa-ti dea nimic innapoi.

    O sa spui ca incalcarea legii nu e un raspuns potrivit, asa e, chiar daca legea aia nu mai e aplicata pentru protectia cetateanului ci pentru a produce bani. Dar nici sa stai si sa inghiti nu e. De asta ma agit pe forumul asta si prin alte locuri prin care mai pot, nu pentru ca nu am altceva mai bun de facut decat sa-mi dau cu parerea.

    1 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data ĂŽnscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    In parte ai dreptate dar nici nu pot sa-ti dau dreptate ca radarul trebuie sa fie pus unde vrei tu. Radarul se pune pe toata infrastructura drumurilor publice, indiferent de locatie. In Germania de exemplu nici un radar nu este inscriptionat dar la noi se face mare tam tam pe tema asta. Daca ai circula corect fara sa incalci nici o regula de circulatie atuncisigur nu te-ai plange de locatia amplasarii radarelor sau a modului lui de lucru.

    -1 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.127, Nivel: 36
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 73
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data ĂŽnscrierii
    15.03.2013
    Postări
    28
    Puncte
    3.127
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 2/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Rusy, in germania poate asa o fi. Eu am mers doar in italia. Acolo te anunta - vezi ca urmeaza zona de radar! De ce oare?

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.03.2016, 15:58
  2. O nouă înaintare în grad la excepţional!!!
    De Admin ĂŽn forumul ADMINISTRAREA FORUMULUI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.02.2013, 22:57
  3. Video
    De merlin ĂŽn forumul BANCURI CU SOFERI SI POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.02.2013, 18:31
  4. Cum se adauga un clip video?
    De Admin ĂŽn forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.01.2013, 05:26
  5. Radar
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.04.2011, 17:24

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •