Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Marian Rada <>

Buna ziua.
Ma numesc Marian Rada si locuiesc in Bucuresti in zona Drumul Taberei.
In intersectia Bulevardului Timisoara cu strada Brasov cand se vine dinspre Romancierilor exista 3 benzi de circulatie, o banda pentru dreapta cu semaforul ei si doua benzi pentru inainte cu semaforul lor, banda de langa trotoar are intermitenta pentru dreapta.
Pe acest sens de circulatie se trece frecvent pe rosu (cei care sunt incadrati pe banda din mijloc si care trebuiesc sa mearga inainte fac dreapta).
Adica banda din stanga are rosu iar celelalte doua benzi verde pentru inainte si la dreapta, cu toate acestea cei de pe banda din mijloc fac stanga pe rosu oprinduse in mijlocul intersectie blocand circulatia,. Iar cei de pe banda din stanga nemaiavand timp si loc sa patrunda in intersectie atunci cand vine verde la semafor raman si ei blocati sau nici macar nu pot patrunde in intersectie din cauza celor care au patruns in intersectie de pe banda din mijloc.
Acest lucru se intampla de foarte mult timp.
Chiar ieri am fost agresat a treia oara de un sofer care a trecut pe rosu si"l-am incurcat" cand eu am intrat in intersectie vrand sa fac la stanga pe verde iar el de pe banda din mijloc tot la staga vroia.
Va rog frumos sa lua-ti masuri sa nu se mai intample aceste incalcari de lege ale circulatiei rutiere.
Va multumesc.
Marian Rada.