Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 57, Nivel: 1
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 43
    Activitate globală: 40,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    06.02.2013
    Postări
    4
    Puncte
    57
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

    in primul rand o nelamurire: daca mi-am deschis cont aici pe forum dece trebuie sa fiu de acord din nou cu regulamentul din moment ce am fost de acord cand m-am inscris?

    deci problema mea este urmatoare: circuland pe nationala spre craiova undeva intr-o comuna din scornicesti un autoturism care cred ca era parcat pe sensul invers in care mergeam eu, fara sa se asigure mi-a intros brusc in fata eu ne mai putand sa-l evit desi am tras dreapta iesind din carosabil.am fost la postul de politie unde cei de la rutiera nu erau nestiind cand se intorc. am incheiat conventia si am plecat neputand sa astept venirea agentului intrucat trebuia sa ajung la timisoara.( era in jur de ora 12.00).
    intrebarea: prin semnarea conventiei civile eu am fost de acord ca respectivul cond auto sa nu acorde prioritate si astfel sa scape de rigorile legii? sau acordul meu era strict legat de procedurile de reparatie al autoturismului? politia urmand sa-si exercite obligatia de a sanctiona nerespectarea legislatiei rutiere.multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Intelegerea amiabila nu mai atrage nici un fel de alta repercusiune.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 57, Nivel: 1
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 43
    Activitate globală: 40,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    06.02.2013
    Postări
    4
    Puncte
    57
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    dragutz,inseamna ca o simpla acceptare a unui cetatean poate anula o lege.oare dece merg lucrurile asa de bine in tara noastra,legi facute cu picioarele sau interpretate aiurea.eu tot cred ca aceste convenii incheiate intre parti nu au nici o legatura cu infractiunea si normal ar trebui pedepsite.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Sergent
    Puncte: 1.141, Nivel: 19
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 59
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximumÎnregistrat de 3 luniTagger Second Class1000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Utilizatorul cu cele mai multe referinţe
    Avatarul lui merlin
    Data înscrierii
    18.01.2013
    Postări
    116
    Puncte
    1.141
    Nivel
    19
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 10/19
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0
    Tom, e vina legii ca tu nu te uiti ce semnezi?!

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 57, Nivel: 1
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 43
    Activitate globală: 40,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    06.02.2013
    Postări
    4
    Puncte
    57
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    vrei sa fii mai explicit? tu stii ce am semnat eu? iti spun eu ca sa stii poate imi si spui dupa aceea despre ce lege vorbesti.
    deci am semnat o constatare amiabila de accident, necesara pt solutionarea rapida a cererii de despagubire. in acest document nu scrie nimic despre nerespectarea regulilor de circulatie si ca orice nebun poate circula cum il duce capul,ci in baza acestui document politia ar trebui sa sanctioneze pe cel vinovat. in cazul in care politistul ar face constatarea ar da si sanctiunea .deci daca politia nu sanctioneaza pe cel vinovat ori politia nu-si face treaba ori legea dupa care lucreaza politia este facuta aiurea.clar ,este o anomalie ,intrebarea mea era cine imi explica care este procedura corecta

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu, ce ai semnat tu este rezolvarea problemelor pe cale amiabila asta inseamna ca nu mai inplica BPR deci cu acea hartie tu te poti duce la firma de asigurari unde a fost asigurat cel care t-ea accicdentat se va face constatarea dupa care tu vei merge la service unde ati vei repara masina pe polita de asigurare a respectivului.Cineva spunea "IN TRAFIC UN SOFER NU TREBUIE SA FEREASCA CI TREBUIE SA SE FEREASCA" Iar referitor la ce ai spus CITEZ:ci in baza acestui document politia ar trebui sa sanctioneze pe cel vinovat. Ar fi cazul sa mai pui un pic mana pe codul rutier ,asta nu are treaba cu Brigada Politiei Rutiere nu ei dau legi ,ei doar le aplica ar trebui sa vb cu cei care dau legile.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de srbncatalin; 18.02.2013 la 22:37.

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 57, Nivel: 1
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 43
    Activitate globală: 40,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    06.02.2013
    Postări
    4
    Puncte
    57
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    crezi ca daca eu pun mana pe codul rutier voi putea circula sigur pe o sosea nationala fara teama ca un inconstient mi-ar taia calea pe prioritatea mea?daca mintile luminate au inventat conventia trebuia sa lase in felul acesta libertatea de a se circula fara a se respecta regulile de circulatie pt ca X sau Y s-au inteles pt asigurare? pai maine nenorpcitul care mi-a pus viata in pericol va repeta greseala si poate ca nu voi mai avea norocul dinainte. si atunci care este rolul politiei rutiere? ms pt sfatul cu regulamentul ,dar din cate se vede altii au nevoie de el ,cei care nu acorda prioritate, cat de raspunsuri incercati sa le dati daca le cunoasteti nu aplictai si aici regula ,mortul e de vina.stiu si eu ca politia nu face legile ci doar ar trebui sa le aplice si daca tot sunteti un cunoscator poate imi spuneti si mie dece pana la sfarsitul anului era obligata societatea de asigurari sa trimita dosarul de dauna la politie dupa ce se efectua reparatia,nu cumva pt a se analiza si sanctiona vinovatul care a provocat accidentul? doar intreb si eu.mutumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Da era acea conventie dar cum am mai spus nu Politia face legile ei doar le aplica in baza in care au fost publicate sau modificate,si cum in Romania legile se modifica .......... mai bine sa evitam contactul cu legile.Te cred poate nu ai fost vinovat dar asta nu inseamna ca este vina Politiei ca legile au fost bine aplicate dar prost publicate .Pe viitor ar trebui sa ai ferim noi pe cei din trafic nu sa asteptam sa fim feriti,nu avem ce face astea sunt legile Romaniei care stim cu totii cum au fost date,zilnic in trafic sunt fel si fel de participanti ,mai bine ai ferim noi decat sa avem de-a face cu legea.Romaniaaaaa

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 24, Nivel: 1
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 26
    Activitate globală: 34,0%

    Data înscrierii
    11.03.2014
    Postări
    1
    Puncte
    24
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua.Astazi am avut un asemenea eveniment nefericit.Eu circuland regulamentar pe o strada cu prioritate la intrarea in intersectie un autoturism mi-a taiat fata din stanga,Eu incercand sa il evit am tras usor de volan dreapta insa alt autoturism incadrat sa intre pe strada din dreapta era oprit pe jumatate din banda mea eu lovind-ul.Impactul a fost iminent deoarece aveam masina care mi-a taiat fata din stanga si cel din dreapta stationat pe banda mea neregulamentar.Cum ma pot face eu vinovata de impact daca circulam regulamentar si eram practic blocata din ambele parti?Este adevarat nu am oprit pentru a le acorda prioritate (cea cu prioritate fiind eu),eu doar am redus viteza.Imi poate spune cineva cine se face vinovat de acest accident nefericit?Multumesc.....sper ca am fost explicita deoarece sunt inca sub influenta socului,Acum doua ore am avut accidentul.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de irina1977; 11.03.2014 la 18:55.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. nu se poate asa ceva!
    De porcusoru_blond în forumul ALTE TEME DESPRE POLITIA RUTIERA
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 08.04.2013, 13:34
  2. se poate conduce un cvadriciclu usor?
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.02.2013, 17:22
  3. Politistul tipa la mine
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 22.01.2013, 17:10
  4. ma poate ajuta cineva???
    De denis în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 15.08.2010, 01:09
  5. Am omorat pe cineva, cand pot sa mai iau permisul?
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.04.2010, 13:46

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •