Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: plangere

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    plangere

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    godja ileana <>

    Buna ziua!
    Ma numesc Ileana Godja, locuiesc in Ocna Sugatag, str. ***, jud.Maramures.
    In 1 septembrie, in loc Barsau Mare, jud. Salaj, la intoarcere din Cluj Napoca spre Baia Mare am fost oprita de un agent de politie, la mai putin de 100 m de iesirea din localitate, care mi-a adus la cunostinta ca am atins viteza de 103 km/ora cu autoturismul personal marca Ford Fusion. Mi-a suspendat permisul de conducere pentru 3 luni si am platit, pe loc, 315 lei amenda. Desigur am primit o dovada de 15 zile.
    Lucrez prof. psihopedagog la Scoala Gimnaziala Speciala, Baia Mare (la 50 km de casa). Fac zilnic naveta cu masina proprie la serviciu, trecand muntele Gutin, pentru ca autobuzele pe aceasta ruta nu sunt potrivite orarului meu. Dupa eveniment am fost nevoita sa-mi cumpar un moped (MICROCAR, de 4 kw, pe a carui certificat scrie ciclomotor). Evident ca odata cu venirea zapezii nu mai pot circula cu ,,masina fara permis,, si pentru care am obtinut un atestat. In 17 septembrie am trimis, postal, Judecatoriei Jibou o cerere in care am solicitat anularea procesului verbal intocmit de agentul de circulatie. Am considerat ca nu am avut 103 km/ora, asa cum pretindea agentul constatator deoarece, mare parte a localitatii Barsau Mare este situata in rampa si am mers cu viteza legala. Ajungand in verf de rampa am inceput sa accelerez, profitand de faptul ca era sambata in jurul orelor 12 si drumul era liber si culmea bun, iar pana la iesire din localitate mai erau doar 2 case si o vizibilitate foarte buna. Pe un podet, dupa copaci era parcat, la panda, autoturismul radar care ,,m-a inregistrat,,. Eu am ramas in autoturismul meu si nu am vazut inregistrarea. Am platit amenda constienta ca am circulat cu cativa km peste viteza legala, insa nu sunt convinsa ca am avut viteza pretinsa de agent, motiv pentru care am solicitat instantei inregistrarea. Instanta inca nu mi-a trimis sentinta acasa. Pentru autoturismul Ford am platit sofer sa-l duca la verificare anuala la Ford in Baia Mare, apoi la inspectia tehnica, apoi la asigurari... M-am deplasat cu taxiuri, autobuze, autostopul asteptand expirarea celor 3 luni de suspendare a permisului de conducere. Azi m-am prezentat la Serviciu Rutier, Baia Mare solicitand permisul. Agentul de la ghiseu mi-a raspuns ca permisul este valid (apar in calculator cu verde), ca agentul de la Salaj , (in urma cererii mele la Judecatoria Jibou, a validat permisul si cu toate ca eu nu am solicitat prelungirea dovezii sau permisul de conducerein cele 3 luni nu imi sunt considerate ca sanctiune efectuata. In concluzie va trebui sa mai stau 3 luni fara permis deoarece potrivit datelor din calculator eu am avut dreptul sa conduc in cele trei luni (17 septembrie- 17 decembrie).
    Consider nedreapta ,,legea,, aceasta. Consider ca mi-a indeplinit pedeapsa si solicit permisul si dreptul de a conduce.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent
    Puncte: 1.141, Nivel: 19
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 59
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximumÎnregistrat de 3 luniTagger Second Class1000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Utilizatorul cu cele mai multe referinţe
    Avatarul lui merlin
    Data înscrierii
    18.01.2013
    Postări
    116
    Puncte
    1.141
    Nivel
    19
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 10/19
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0

    Dura lex sed lex

    In momentul in care v-ati adresat instantei, trebuia sa urmariti ce se intampla cu procesul dumneavoastra.
    Nu e vina politistilor ca dumneavoastra ati contestat in instanta contraventia. Ei au respectat legea.

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.800, Nivel: 34
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Veteran1000 Puncte Experienţă
    Avatarul lui VT880
    Data înscrierii
    20.01.2013
    Vârstă
    79
    Postări
    4
    Puncte
    2.800
    Nivel
    34
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    O fii ea "Dura lex " dar cred ca si unii dintre politisti au capetele la fel "Dure " !

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 12,0%

    Data înscrierii
    06.02.2013
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    retinere talon si amenda ca am sunat la 112

    Citat Postat în original de VT880 Vezi post
    O fii ea "Dura lex " dar cred ca si unii dintre politisti au capetele la fel "Dure " !
    Da, noaptea pe la ora 23 m-a oprit la intrarea in Pitesti, zona Bascov, un individ cu camasa albastra, descheiat la piept mi-a facut semn sa opresc.
    Camasa parca era ca de politist, s-a apropiat de masina, am deschis geamul si pana sa apuc eu sa zic ceva mi-a cerut actele.
    L-am intrebat daca e politist si mi-a zis ca da; l-am rugat sa-mi prezinte un document, o legitimatie ca sa ma conving.
    A fluierat si a mai sosit 3 barbati, 2 in civil si unul la fel ca el cu camasa descheiata la piept.
    In momentul acela am sunat la 112 relatand situatia.
    A durat cateva minute, cred ca vre-o 10, pana dispecerul a luat legatura cu politia rurala Bascov. Mi-a comunicat ca e in regula si ca le pot da actele mele.
    Dupa ce le-am dat actele m-a pus sa cobor din masina, sa le arat portbagajul.
    Si eu, si masina eram in regula daaar...la un moment dat unul dintre ei zice "gata sefu, l-am prins, nu-i merge becul la numar", asa era, becul de la numar nu functiona.
    Mi-a retinut talonul eliberandu-mi dovada FARA VALABILITATE, mi-a dat 12 milioane amenda + 5 milioane ca am sunat "nefondat" la serviciul 112.
    N-am avut nici timp, nici bani ca sa depun plangere sau sa fac drumuri pe la politie sau avocati ca eram fara servici, vai de capul meu :( da sunt si oameni saraci care n-au bani de bilet macar, care abia au bani de paine :(
    Situatia s-a intamplat acum 3 ani, pe 29 august, protagonistii fiind politia Bascov din judetul Arges.

    Eu nu relatez situatia cu floricele ca sa ma pun eu in postura buna, chiar asa s-a intamplat.
    Daca doriti va dau nr meu de telefon si putem vorbi sau puteti suna direct la politia Bascov din Arges sa solicitati detalii.

    Cum scapa unul ca mine, sarac, fara bani, fara relatii (pile), si singur in masina daca-l opreste in trafic, noaptea, astfel de specimene puse pe "fapte mari" ?

    E bataie de joc, bataie de joc, vai de capul si de zilele noastre...............

    - - - Actualizat - - -

    florin_cirjau@yahoo.com este adresa mea de e-mail

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Inainte sa faci pe zmeul in fata politistilor trebuia sa te gandesti la consecinte.
    legea nu tine cont ca esti sarac, bogat, este noapte este zi.
    Masurile sunt perfect legale.
    Sa-ti fie invatatura de minte pt ca exista o vb din popor Vorba dulce, mult aduce.
    Din relatarile tale eu nu vad altceva decat ca specimenul esti tu.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de rusy; 06.02.2013 la 14:23.

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 87, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    30.01.2013
    Postări
    7
    Puncte
    87
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de rusy Vezi post
    Inainte sa faci pe zmeul in fata politistilor trebuia sa te gandesti la consecinte.
    legea nu tine cont ca esti sarac, bogat, este noapte este zi.
    Masurile sunt perfect legale.
    Sa-ti fie invatatura de minte pt ca exista o vb din popor Vorba dulce, mult aduce.
    Din relatarile tale eu nu vad altceva decat ca specimenul esti tu.
    Trebuie să spun că nu e chiar așa rusy. În primul rând din descrierea făcută de Lucix reiese faptul că polițistul nu a procedat tocmai corect mai ales că era și noapte nu cred că era mare tragedie dacă prezenta o legitimație sau repeta cum se numește, ca să nu mai punem la socoteală faptul că nici uniforma nu era completă, cascheta sau insigna. Iar situația creată cu apelul de urgență 112 din punctul meu de vedere este o problemă la nivel național deoarece așa cum Poliția a demarat campanii pe diferite teme, exemplul mesajelor informative pe care le auzim în mijloacele de transport tot așa trebuia să ia atitudine și să atragă atenția asupra situațiilor în care poți apela acest număr de urgență. Normal că oamenii vor apela 112 deoarece mulți nu știu numărul de telefon de la Secția de Poliție din zona lor de domiciliu sau în cazul lui Lucix numărul de la postul de poliție din comuna ,,nu știu care”.

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Eu nu cred ca este asa cum a descris Lucix, iar faptul ca nu s-a facut nici o campanie, nici nu trebuie, legea 61 din 1991 nu este secreta poate fi studiata de oricine pe internet, chiar la monitorul oficial.

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.100, Nivel: 36
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    26.01.2013
    Postări
    25
    Puncte
    3.100
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/6
    Oferit: 13/5
    Putere Rep
    0
    salut,din pacate nu mai poti face nimic,in orice situatie orice zi intarziata este un minus in avantajul tau,daca nu erai multumit a doua zi la prima ora-contestatie sau reclamatie ce considerai tu,oricum politistii se scot repede,gasesc ei o motivare mai ales ca erai singur....pentru viitor fii mai vigilent,vorbeste mai politicos cu ei,incearca sa ii simti din prima ce fel de politisti sunt-''buni'' sau ''rai''(la pescuit) si tine cont ca sunt foarte buni psihologi,au nasul ffoarte fin si in general te ''simt'' ei primii si nu prea ai ce face..despre apelul la 112 daca tot ai sunat trebuia sa mergi pana la capat si sa ceri sa iti trimita un echipaj de la rutiera daca nu ai fost de acord cu modul cum s-au comportat cu tine.imagineaza-ti ca aia de la urgente au sunat la politia din comuna respectiva,adica exact la domnii care te-au oprit pe tine.....personal cred dupa cum ai relatat tu ca domnii respectivi erau la ''copca'',te-au gasit gura mare,cu becul,si ti-au bagat pe gat si apelul la 112......bafta si fi mai atent pe viitor....

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    12.03.2015
    Vârstă
    43
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Inainte sa faci afirmatii

    Citat Postat în original de rusy Vezi post
    Inainte sa faci pe zmeul in fata politistilor trebuia sa te gandesti la consecinte.
    legea nu tine cont ca esti sarac, bogat, este noapte este zi.
    Masurile sunt perfect legale.
    Sa-ti fie invatatura de minte pt ca exista o vb din popor Vorba dulce, mult aduce.
    Din relatarile tale eu nu vad altceva decat ca specimenul esti tu.
    Inainte sa faci afirmatii de genul asta ar trebui sa te uiti in oglinda domnu` politist

    Cum ti-ar fi oare sa fii tu ala insultat si amendat asa din senin de un agramat cu uniforma care se rasteste la tine de parca linia aia continua era in ograda lui?

    Ai pretentii sa te lingusesc dar tu nu esti in stare sa raspunzi civilizat la niste intrebari simple:
    De ce m-ati opri? Cum ati spus ca va numiti?

    Pe tine te irita orice dar ai pretentii de la mine sa fiu civilizat.

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    N-are nimeni pretentii ca tu sa fi civilizat...cat poti atata faci, singura pretentie este sa sa respecti regulile de circulatie si apoi sa faci pe smecherul!Normal ca cea mai buna aparare ii atacul...auzi te-a amendat din senin!:-))) te credem...cine stie ,poate daca era descheiat la piept probabil era ceva haiduc :-)))

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •